Preskočiť na obsah

Brata musíš poslúchať, Gabriela Futtová

    Kniha môj priateľ
    Ak sa mám zamyslieť nad otázkou, ktorá prečítaná kniha sa mi najviac páčila, musím jednoznačne povedať, že je to kniha „Brata musíš poslúchať“ od Gabriely Futovej. Prečo práve táto kniha?
    Možno preto, že sama vidím podobnosť vo vzťahoch, ktoré sa v tejto knihe preberajú. Vtipné príbehy v podaní veľkého brata a malej nezbednej sestry mi veľmi pripomínajú ako to funguje u nás doma. Tiež mám mladšiu sestru s ktorou doslova každý deň, je dobrodružstvom. Tak ako v tejto knihe, veľký brat Dodo občas stráca nervy zo svojej malej sestry Žaby, tak aj ja doma prežívam podobné záchvaty. V tejto knihe sú ich spoločné príhody podané veľmi vtipne a s nadhľadom. Dodo myslí svojou chlapčenskou logikou a Žaba vo svojej nezrelej hlavičke spracováva veci po svojom. Do toho ešte komplikovaná rodinná situácia. Mamina robí na zmeny, otec odišiel za prácou do zahraničia a ešte k tomu veľký brat Dodo je zaľúbený. Snaží sa sestre zorganizovať život podľa svojich predstáv, samozrejme aby to vyhovovalo jemu. Spôsobuje mu to problémy s mamkou, ako aj s frajerkou Zuzkou, lebo aj tá najlepšia myšlienka nakoniec stroskotá na neočakávaných drobnostiach. Najviac sa mi páčila situácia ako Dodo ostal uväznený celú noc na balkóne, pretože si zabudol kľúč od bytu. Nasledujúce ráno na to, vytopil byt, keď sa snažil zohriať v horúcej vani a zaspal. Najlepšie v tom celom sú komentáre malej Žabky z pohľadu malej prváčky. Smiech, smiech, smiech ešte teraz sa smejem keď si spomeniem, ako Dodo so Zuzkou spolu pozerali hororový film. Samozrejme malá Žaba sa tajne pozerala tiež a výkrikom strachu vystrašila na smrť všetkých. Túto časť som si vybrala aj na recitáciu na minuloročnú súťaž Hviezdoslavov Kubín. Malo to úspech.
    Knihy tejto autorky doslova vyhľadávam. Prečítala som ich už asi deväť. Rada relaxujem s knihou v ruke a ponáram sa do nových dobrodružstiev a príbehov.

    Lucia Mateidesová 7.C. Pionierska 2, Brezno, adresa bydliska: ČSA 50, 977 01 Brezno