Kniha „Cesta ľadového muža“ rozpráva príbeh Wima Hofa a Justina Rosse, ktorý sa vydal na cestu za poznaním Hofovej metódy. Nejde o návodnú príručku ako jeho neskoršia kniha, ale skôr o kombináciu autobiografie, denníkových zápiskov a inšpiratívnej výpovede o prekonávaní ľudských limitov. Wim Hof v nej opisuje svoje začiatky, ako v ňom od mladého veku rástla zvedavosť a túžba pochopiť, čoho je ľudské telo schopné. Postupne skúšal rôzne metódy, ako pracovať s dychom, mysľou a vystavovaním sa chladu, až objavil spôsob, ktorý mu umožnil odolať extrémnym podmienkam.
V knihe popisuje svoje experimenty s ľadovou vodou, prechádzky bosý v snehu, a vysvetľuje, ako si vytvoril spojenie medzi telom a mysľou tak, že dokáže ovládať svoje reakcie aj v mrazivých podmienkach. Zároveň poukazuje na to, že každý človek má tieto schopnosti v sebe, len ich potrebuje prebudiť a rozvíjať.
Justin Ross, druhý autor knihy, bol pôvodne obyčajný študent, ktorý sa rozhodol nasledovať Wima Hofa a učiť sa jeho metóde. V knihe sa striedajú pasáže, kde Ross opisuje svoje osobné výzvy, tréningy a postupné pokroky, ktoré dosiahol vďaka Wimovej metóde. Jeho pohľad prináša čitateľovi možnosť vidieť cestu nielen očami skúseného majstra, ale aj začiatočníka, ktorý si prechádza vlastnými pochybnosťami a prekonáva svoje limity.
Veľkú časť knihy tvoria príbehy z ciest, tréningov v extrémnych podmienkach a rôzne výzvy, ktoré autori absolvovali. Nechýba ani popis rekordov, ktoré Wim Hof dosiahol, vedeckých výskumov, ktoré skúmali jeho schopnosti, a zamyslenie nad tým, ako moderná spoločnosť stratila kontakt s prirodzenými schopnosťami ľudského tela.
Na záver knihy autori zdôrazňujú, že cesta ľadového muža nie je o nadľudských schopnostiach, ale o návrate k jednoduchosti, k spojeniu s prírodou a k objavovaniu vlastného potenciálu. Wim Hof povzbudzuje každého, aby vystúpil zo svojej komfortnej zóny a objavil silu, ktorú v sebe nosí.