Preskočiť na obsah

Cesta okolo sveta za 80 dní

  Daniel Jakubčík 8.B
  Čítateľský denník Cesta okolo sveta za 80 dní
  od Jules Verne

  Príbeh angličana Phileasa Fogga sa začína v Londíne keď uzavrie stávku v klube, že za 80 dní dokáže obýsť celý svet. Stanový si presný plán cesty na ktorej ho sprevádza jeho sluha. Na rozdiel od hrdého a múdreho Fogga je to roztržitý človek. Aj keď sú jeho úmýsli dobré, vždy sa to skončí dajakou katastrofou, ktorá im skomplikuje plán cesty. Cestujú rôznymi dopravnými prostriedkami. Keď prechádzajú Indiou zachránia Audu, mladú ženu tá mala byť upálená a pochovaná zo svojim mŕtvym mužom. Po záchrane sa k nim pridá aj ona. Po celej ceste ich prenasleduje detektív Fix, ktorý si myslí, že Fogg je bankový lupič, na koľko má veľa penazí. Keď prídu do Irska Fix Fogga zatkne. Po zistený, že skutočný lupič je už zatknutý ho prepúšťa. Fogg ale do Londína prichádza o 5minút neskôr ako bola stávka. Myslí si že prišiel o svoj majetok. Fogg a Auda sa rozhodnú zosobášiť. Pri tom však zistujú že nie je nedeľa ako si mysleli ale sobota. Tým, že cestovali na východ získali deň na viac. Fogg prichádza do klubu a vyhráva tak stávku.

  Jules Verne je známy hlavne v sci-fi literatúre, ale v tomto diele je menej sci-fi ako v ostatných. Je to skôr dobrodružný román.
  Kniha je veľmi pekná, dobrodružná ako všetký diela od Julesa Verna. Má skôr charakter cestovatelský na koľko hlavné postavy prechádzajú viacerými krajinami v ktorých sú rôzne kultúry a náboženstvá, ktorým sa musia cestovatelia prispôsobyť. Počas cesty naviažu spolu priaťelské vzťahy, vzájomne si pomáhajú a doplnajú sa. Táto kniha vo mne prebudila túžbu po dobrodržustve, spoznávaný nových krajín a hlavne ľudí. Dobrodružstva a nových priateľov nie je nikdy dosť.