Literárny druh diela je epika a žáner knihy je román inšpirovaný životom v 19. storočí v Anglicku, kde sa aj dej príbehu odohráva.
Témou knihy je ťažký život chudobnej siroty Olivera a kritika správania spoločnosti voči chudobným vrstvám.
Kniha má 53 kapitol. Využíva sa tu retrospektíva – chronológia, on – rozprávanie, odseky.
Hlavnou postavou knihy je Oliver Twist. Oliver bol sirotou, ktorá vyrastala v sirotinci. Bol stredne vysoký, vychudnutý na kosť, oblečené mal len dotrhané handry. Napriek ťažkému osudu stále veril, že raz bude žiť v lepšom svete, v lepších podmienkach a niekto mu dá aj lásku.
V románe sa vyskytuje viacero vedľajších postáv. Jednou z nich je pán Brownlow. Bol to starší, milý, dobrosrdečný a poctivý človek. Bol urodzený a veľmi múdry. Keď sa stretol s Oliverom, odovzdával mu veľa poznatkov a učil ho. Ďalšou postavou bol Fagin, starý ryšavý Žid, ktorý bol šéfom v bande zlodejov a na tieto chodníčky chcel získať aj Olivera. Spomenúť môžeme aj Billa Sikesa, vysokého, silného surovca a zlodeja.
S Oliverom sa stretávame hneď pri narodení. Jeho mama pri pôrode zomrela a Oliver tým bol odsúdený na život v sirotinci, kde prežil deväť rokov. Raz si vypýtal viac kaše a za to ho správca sirotinca zbil a predal pánovi Sowerberrymu, ktorý bol výrobca rakiev (potreboval sluhu). Ani tam sa k Oliverovi nesprávali dobre, najmä pomocník Noah. Po jednej z bitiek s Noahom to Oliver už nevydržal a utiekol. Vybral sa do Londýna a po ceste skoro zamrzol. V Londýne sa stretol s Lišiakom, ktorý ho zobral k Faginovi. Fagin bol šéfom bandy zlodejov a Olivera naučil kradnúť. Pri jednej akcii ukradol Lišiak vreckovku a hodil to na Olivera. Olivera za to zatkli a zobrali na súd. Tam okradnutý pán Brownlow zistil, že Oliver to nebol a keď Oliver na súde odpadol, zobral ho domov, kde sa oňho staral a mal ho rád. Pretože Faginovi začal Oliver kvôli „kšeftom“ chýbať, poslal Nancy, aby ho našla. Nancy Olivera prinútila vrátiť sa k Faginovi. Fagin s Billom Sikesom mali v pláne vykradnúť jeden dom. Ani jeden z nich sa však nezmestil cez okno, tak tam poslali Olivera. Domáci Maylieovci sa ale prebudili, Olivera postrelili, ale o Olivera sa postarali, lebo uverili v jeho nevinu. O niekoľko mesiacov neskôr Oliver uvidel pána Brownlowa a rozpovedal mu celý príbeh. Nancy potom varovala Maylieovcov, že Fagin chce Olivera zase uniesť. Jeden z Faginových poskokov tento rozhovor počul a Faginovi o ňom povedal. Keď sa to dozvedel Bill Sikes, veľmi sa nahneval a Nancy zabil. Na vidieku ho ale dostihli ľudia a pri pokuse o útek sa nešťastnou náhodou obesil. Fagina postretol podobný osud, ale rukou spravodlivosti. Zlo bolo teda potrestané a Oliver sa stal adoptívnym synom pána Brownlowa. A naozaj sa dočkal všetkého, v čo veril. Dostal lásku, vzdelanie a spokojný život.
Knihu som začal čítať po tom, čo som navštívil muzikál Oliver! na Novej scéne, tak som približne vedel, o čo pôjde. Napriek tomu som Oliverovi držal palce (veď je môj menovec) a doprial som mu šťastný koniec. Muzikál bol veľmi pekne spracovaný, s krásnou hudbou a živým orchestrom, peknými kostýmami a vyše 100-členným obsadením. Jeho návštevu naozaj odporúčam!
V knihe sa čitateľ dozvie o tom, aký bol život nižších vrstiev v 19. storočí ťažký, ako skoro všetko záviselo od toho, do akej spoločenskej vrstvy sa človek narodí a aké ťažké sa bolo vymaniť zo zlého prostredia, v ktorom sa chtiac-nechtiac človek ocitol.
Citát z knihy:
„Vstal spoza stola, s miskou a lyžicou v ruke podišiel k správcovi a vlastnou smelosťou akomak vyľakaný povedal:
– Prosím, pane, ešte by som trocha chcel.“ (str. 103)
V knihe sú stredne dlhé vety, druh viet je oznamovací, pásmo postáv a rozprávača, využíva sa priama reč. Slovná zásoba je spisovná, v niektorých prípadoch sú využité slangové slová, jazykový štýl je umelecký.
