Preskočiť na obsah

Charles Dickens – Oliver Twist

  Oliver Twist od autora Charlesa Dickensa je dobrodružný román, ktorého dej sa odohráva v Anglicku v 19. storočí. Témou tohto diela je ťažký život chudobného chlapca. Kniha má 24 kapitol a je napísaná v odsekoch. Využíva sa tu retrospektíva, chronológia a príbeh uvádza vševediaci rozprávač.
  Hlavnou postavou je Oliver Twist, chudobný chlapec, ktorý sa narodil ako sirota v chudobinci. Prežíval ťažký život, a často sa dostal do rúk zlých ľudí. Je skromný, usilovný a žiadúci opatery.
  Jednou z vedľajších postáv je starý žid Fagin. Je to vreckový zlodej, ktorý so svojou bandou často kradne v uliciach Londýna. Určitú dobu bol Oliver v jeho opatere, neskôr chcel Olivera zabiť.
  Dej sa začína Oliverovým narodením a pobytom v chudobinci, v ktorom čelil hladovaniu, biede a iným zlým podmienkam. Jeho pobyt sa ale skončil tým, že raz poprosil o viac jedla a kedže už nemali záujem sa o Olivera starať ho odovzdali hrobárovi na výučbu do remesla. Tam ho ale taktiež zneužívali, preto sa rozhodol utiecť do Londýna. V Londýne sa stretol s Lišiakom – členom zlodejskej bandy. To Oliver ale netušil a po tom, čo ho Lišiak navnadil lepšími podmienkami sa Oliver k nim pridal. Tam sa stretol s Faginom – starým židom, ktorý tú bandu viedol. Pri prvej krádeži Oliver zistil, že sa pripojil k zločineckej skupine a keď sa jeho spojencom krádež nepodarila, vina padla na Olivera. Zastal sa ho vtedy okradnutý pán Brownlow, ktorý sa ho ujal a Oliver konečne mal okolo seba ľudí, ktorí sa o neho starali. Pri tom, čo Oliver bol zaniesť knihy späť do kníhkupectva sa ho znova zmocnil Fagin a jeho spojenec Sikes a tí ho znova týrali, až dokým sa nevydali na lúpež domu pani Maylieovej. Lúpež sa ale nepodarila, Olivera postrelili a Fagin a Sikes utiekli. Vdova ale uverila Oliverovi, ktorý jej vravel že do lúpeže bol vnútený a ujala sa ho. Zatiaľ vo Faginovej bande dievča menom Nancy počula rozhovor Fagina a Monksa – nevlastného brata Olivera ktorý sa ho snaží zbaviť, aby dostal celé dedičstvo po ich otcovi. Nancy tento rozhovor povedala Rose – slúžke panie Maylieovej a keď sa to Sikes dozvedel, zabil Nancy. Kvôli tomu sa musel dať na útek, pretože polícia objavila telo a pátrala po vrahovi. Zatiaľ sa Oliver znovu stretol s pánom Brownlowom a spolu s ním, pani Maylieovou, Rose a pár inými ľudmi sa podarilo dostať z Monksa informácie o Oliverovi. Fagina nakoniec chytila polícia a Sikes sa pri úteku obesil. Fagin bol odsúdený na smrť a Oliver s Monksom si rozdelili dedičstvo. Oliver potom mohol konečne žiť šťastný život.
  Príbeh bol veľmi zaujímavý, nečakaný a páčilo sa mi to, že aj vedľajšie postavy mali veľmi pekne rozvintú dejovú líniu.
  Zaujímavý citát z knihy: „Len sa vyrev, plač rozširuje pľúca, preplachuje oči a zjemňuje charakter.“ str. 100
  Vety v knihe boli stredne dlhé, oznamovacie, používalo sa tu pásmo vševediaceho rozprávača, využívala sa aj priama reč. V knihe prevládala spisovná slovná zásoba a jazykový štýl bol umelecký.
  Dickens, Charles: Oliver Twist. V Bratislave vydalo vydavateľstvo Ikar v roku 1997. ISBN: 80-7118-453-5