Preskočiť na obsah

CHARLI A TOVÁREŇ NA ČOKOLÁDU

  Malý chlapec, Charli Bucket, pochádza z chudobnej, no milujúcej rodiny. Býva v rozpadávajúcom sa dome na okraji mesta neďaleko továrne na čokoládu. Charli miluje čokoládu, no do rúk sa mu dostáva iba v jeden deň v roku a to na jeho narodeniny. V jeden osudný deň vyhrá zlatý lístok spolu s ďalšími štyrmi deťmi. A tak sa mu otvárajú dvere do čokoládovej továrne, ktorú vlastní Willy Wonka a jeho zamestnanci Umpalumpovia.

  Autor: Roald Dahl
  Ilustrátor: Quentin Blake
  Vydavateľstvo: Enigma
  Rok vydania: 1. január 2009

  Hlavná postava: Charli Bucket
  Prostredie: v mestečku kde Charli vyrastá a neskôr v továrni na čokoládu

  Moja recenzia: Dej príbehu sa na začiatku len veľmi pomaly rozbiehal, no netrvalo to dlho a pokračovanie bolo príjemným čítaním. Autor sa vedel vyhrať so slovami, no niekedy to bolo až prehnané. Atmosféra deja, ktorú autor vytváral, sa mi páčila a vedela ma prinúť sa zamyslieť a fantazírovať o tom, čo práve čítam. Dej vrcholí v závere príbehu. Charli sa po nájdení zlatého lístka prenáša do fantasy sveta. Spolu s ním ide aj jeho dedko, ktorý kedysi v továrni pracoval. A tak v továrni objavujú veci , ktoré si chlapec mohol kedysi len predstaviť. Kniha zanecháva v čitateľovi príjemný rozprávkový zážitok vďaka šťastnému koncu.

  Čo sa mi v diele páčilo? Ako autor vykreslil skromnosť a pokoru malého chlapca. A úžasný fantazijný svet v továrni Willyho Wonka.
  Čo sa mi nepáčilo? Asi nič, skôr len smutný súhlas s autorom, ako mnohé deti vychované v blahobyte nevedia, alebo sú otupené natoľko, aby dokázali oceniť akúkoľvek snahu.