Preskočiť na obsah

Charlie Mackesy :Chlapec, krtko, líška a kôň

  CHARLIE MACKESY

  V deň, keď mi končila platnosť zľavových poukážok, rozhodla som sa využiť ich v Martinuse. Rezervovala som si dve knižky a vyzdvihla som si ich osobne v predajni. V tej chvíli, keď som tam stála, som zahliadla v regáli knižku – Chlapec, krtko, líška a kôň. Hneď mi padla do oka. Vzala som si ju do ruky s tým ,že ma zaujal chlapec obklopený zvieratami. Ako sa vraví, najlepší priateľ človeka je pes. Takže zviera, nie človek. Neotvorila a neprelistovala som ju, ale vrátila naspäť. Vedela som ,že sa k nej raz určite dostanem.
  Pred niekoľkými dňami mi vyskočilo motivačné zostrihané video na Tik-Toku o tej knižke. Hneď som si spomenula na ten deň, keď som ju prvýkrát držala v ruke. Došlo mi, že si ju musím prečítať. Tak som si ju bola požičať v knižnici. Prečítala som ju rýchlo, ale zároveň pomaly. Nechcela som, aby mi dôležité veci unikli.
  Kniha Charlieho Mackesyho s názvom Chlapec, krtko, líška a kôň je cestou do ľudského srdca. Neskutočne dojímavá, krásna a tak jednoduchá kniha o láske, priateľstve a sile…Má veľmi pekné myšlienky na zamyslenie o tom, čo je v živote najdôležitejšie. To je kúzlo tej knihy.
  Zoznámite sa v nej s osamelým chlapcom, ktorý stretne krtka. Chlapec kladie veľa otázok a krtko má vždy chuť na koláč. Krtkove príslovie – Ak sa ti nedarí, daj si koláč- zakaždým funguje. Pri pozorovaní prírody narazili na líšku. Líška väčšinou mlčí a všetko ostražito sleduje, pretože nemá ľahký život. Zakrátko sa zoznámia s koňom, ktorý je pre nich najväčším a najláskavejším zvieraťom. Chlapec mu kladie otázku: „Povedal si niekedy niečo odvážne?“ „Pomoc,“ povedal kôň, „ak požiadaš o pomoc, neznamená to, že sa vzdávaš. Znamená to, že sa odmietaš vzdať.“ Krtko sa spýtal chlapca o čom sníva a chlapec odpovedal, že o domove. „Domov nie je vždy miesto, že? Domov je tam, kde sa cítime byť milovaní.“
  Preto sme tu, nie? Aby sme milovali a boli milovaní. Cítime sa osamelí a opustení. Snažíme sa prežiť každý deň, ale nie je nič krajšie, ako prežiť deň s niekým, s kým sa cítime byť milovaní, takí, akí sme bez ohľadu na to, čo sme spravili v minulosti. Len potrebujeme povzbudiť a popostrčiť. Niekedy nie je potrebných veľa slov, ale dôležitý je ich význam, hodnota a poučenie.
  Každý z nich je iný, presne ako my ľudia, každý má svoje slabosti. Ja sa vidím vo všetkých štyroch a vy možno tiež. Ako keby som videla samu seba. Nenachádzala som slová, až mi slzy vyšli ako veľmi som sa v nich videla. Túto knihu chcem mať vždy po ruke. Inšpirácia, motivácia vo chvíli, keď sa necítime dobre.
  Dúfam, že vás táto kniha povzbudí tiež, aby ste žili odvážnejšie a boli milší k sebe, aj k druhým . A aby ste sa nebáli požiadať o pomoc, keď ju potrebujete, lebo aj to chce odvahu.

  Petronela Líšková