Preskočiť na obsah

Chráňme si našu prírodu

    Na mojej poslednej prechádzke som zašla do blízkeho lesíka. Hneď som tam uvidela na zemi porozhadzovane prázdne plechovky od piva plastové fľaše od limonád ,ohorky z cigariet a dáke igelitové sáčky a tašky . Zrejme tam niekto mal piknik lebo tam bolo aj malé ohnisko. Ale všade naokolo boli samé stupaje odtlačené do zeme od srniek. Hneď mi prišlo týchto zvieratiek ľúto, že im ľudia do lesa nosia neporiadok. Veď zvieratka nám ľudom neporiadok a odpadky domov nenosia.
    Preto sme hneď zobrali tie igelitové tašky a naplnili sme ich až po okraj tými plechovkami a plastovými fľašami. Doma sme ich rozdelili do triedneho odpadu do farebných vriec .Plasty dávame do žltého a plechovky do červeného vreca .Nám raz do mesiaca chodia zberné služby tieto vrecia vysypať ,pretože mi vieme že triediť odpad má zmysel. Napríklad zo 670 plechoviek dokážu vyrobiť nový rám na bicykel, a z 30 PET fliaš dokážu vo fabrikách vyrobiť flecovu bundu .Ak budeme správne triediť náš odpad bude svet krajší ,veď aj zo rozbitých sklených fliaš na zaváraniny sa da vyrobiť jedna krásna váza .Tieto veci som sa naučila z jedného letáčika kde som sa dočítala ako dlho trvá kým v prírode rozložia napr. plastové poháre sa rozkladajú 50 rokov ,plastová slamka 150-200 rokov .No s plastovou fľašou príroda bojuje až 450 rokov, cigaretami to trvá až5 rokov ,a naviac si pamätám že so žuvačkou ktorú odhodíme na zem bude mat príroda prácu až celé polstoročie.
    Skúsme sa všetci zamyslieť nad tým čo odhadzujeme na zem. Nezabúdajme na to, že všetko čo sa v prírode rozloží sa neskôr dostane do podzemných vôd. Veď všetci mame radi prechádzky na čistých čistinkách so studničkami, na lúkach lesoch tu všade človek naberie novu silu, nadýcha sa čerstvého vzduchu ,počúvame spev vtáčatiek ale nezabúdame na to ,že nerobíme hluk ,možno práve stretneme nejaké zvieratko .A keď sa niečím občerstvime tak papieriky a obaly z jedla si zoberieme zo sebou, pretože zvieratká sú tam doma a my sme u nich na návšteve .