Preskočiť na obsah

Chuť snov-Slavomír Slavio Môc

  “ Kráčaj s otvoreným srdcom, ktoré bude počuť aj ten najmenší záchvev vetvičiek a šumenie najslabšieho vánku, či žblnkot začínajúcej pereje. To ťa privedie tam, kam ťa zvuk prírody volá.“

  Kniha Chuť snov nie je iba kniha nabitá radami do života, je to príbeh chlapca Sama , ktorý rád sníva a na ceste svojím životom postupne stretáva ľudí, ktorí mu ukážu, že sny sa môžu aj splniť.
  Sam je obyčajný chlapec, zvedavý a má neobyčajného deda, s ktorým rád trávi čas. “ Dedo po večeri vyšiel do záhrady, poďakoval stromom. Zatvoril ovce,sliepky, pozbieral vajíčka. Aj im poďakoval. Chlapec ho cez okno v kuchyni pozoroval a nevedel sa vynadívať, aký pokoj z neho vyžaruje. Po večeri pomohol babke s umytím riadu.“ Samo vyrástol, doštudoval a čakal ho pohovor do práce. Vo vnútri však cítil, že to nie je to, čo chce. No zároveň nevedel, kadiaľ sa má uberať. “ Musel prejsť obdobím , ktoré mu ako prirodzené vzory vnútili učitelia, rodičia a iné autority údajného reálneho sveta. Tým sa ho snažili pripraviť na skutočný svet, zatiaľ čo on bol odhodlaný spoznávať to, čomu sa hovorí život podľa vlastných pravidiel. Nemal v pláne porušovať pravidlá vytvorené systémom, ale túžil žiť podľa pravidiel, ktoré si vytvorí sám, bez toho, aby menil zabehnutý stereotyp ľudí, ktorí sa z neho nevedeli vymaniť.“
  A tak raz jeden sen spustí sériu neočakávaných náhod a Samo sa ocitá v chate, kde nájde prácu, ktorá ho napĺňa. To, že sa jeho cesta za poznaním nekončí a tá ho dovedie do Japonska, kde spozná bývalého mnícha a nájde aj lásku, v tomto okamihu ešte netuší.
  Kniha pôsobí upokojujúco, obálka je nádherná. Rady, či odporúčania z úst deda a mnícha smerujú nielen k Samovi, ale aj k čitateľom. Posedenia Sama a deda pod jabloňou mi pripomenuli môjho deda, ktorý síce neoplýval toľkými radami, ale veľa ma naučil o prírode. Bol drevorubač a miloval Rúfusové básne.
  Sníva každý z nás a každý o niečom inom. Táto kniha vám nesplní vaše sny, ale možno pripomenie túžby, na ktoré ste už zabudli. A možno si ich budete chcieť splniť.