Preskočiť na obsah

Clare West – RYBÍ PRÍBEH

    Vybral som si túto knihu, pretože mala celkom vtipný názov: „Rybí príbeh”. Prečítal som si jej popis a zdalo sa mi, že je o ničom. Tak som to zobral ako výzvu, čítať a písať v podstate o ničom. Alebo som si to aspoň myslel. Nečítam veľa kníh vo voľnom čase, ale táto kniha sa zdala byť špeciálna oproti ostatným. Prehovorila ku mne na inej úrovni, ako som kedy zažil. A toto budem práve teraz opisovať. Začnime.
    Kniha je o rybárovi menom Sinclair Yeates. Vybral sa rybárčiť na tri dni na západ Írska. Aj keď sú rieky plné lososa, Sinclair dokázal nemožné. Nechytiť žiadnu vec. Nič. Nada. Ani tučnú, chutnú ropuchu. Chcel chytiť lososa pre svoju neter ako svadobný dar. Takže potom, ako nenašiel žiadny plán B, sa musel bohužiaľ vrátiť domov do Londýna bez ryby. Boli to staršie časy, takže keď ľudia cestovali vlakom, bola to tak trochu veľká vec. Počas cesty domov k jeho manželke Philippe, už na spomínanom vlaku, začal premýšľať o nej a čo by povedala v tejto konkrétnej situácii, v ktorej sa nachádza. „Stále by si mohol kúpiť tú rybu.” Keď vlak zastavil v polovici cesty, ponáhľal sa do neďalekého obchodu po lososa. Neskôr by sa dozvedel, že ryba bola ukradnutá, a kúpil ju iste za dvojnásobok jej hodnoty. Po nejakej dobe zaspal vo vlaku a zistil, že je úplne sám. Sinclair potom bežal na svoj ďalší vlak, ale bol to zbytočný pokus, pretože by musel počkať až do ďalšieho rána. Počas zastávky na stanici Loughranny si oddýchol a stretol pár ľudí. Ráno sa zobudil pri mužovi, ktorý sa ho pýtal či ide na vlak do Corku o piatej hodine. Nie, ide mu o štvrť na sedem. Zatiaľ čo naňho čakal stretol sa s chlapcom, ktorý mu pomohol s batožinou. Ten chlapec taktiež preložil lososa do nového balenia, pretože staré noviny, v ktorých bol, sa rýchlym tempom rozpadali. No všetko nakoniec dobre dopadlo. Sinclair sa dostal do Londýna a privítal svoju neter s darom. Zatiaľ čo bola nadšená zo svadby, sa jej podarilo zhodiť balík z pod jeho ruky. Nebola v ňom iba ryba, ale aj fľaša whisky a slušné oblečenie. Fľaša sa rozbila a zničila oblečenie aj s lososom. Nakoniec nezáležalo na tom ani keby vôbec prišiel s niečim. Bol jednoducho šťastný, že bol konečne doma.
    A toto je to čo ma naozaj oslovilo. Bez ohľadu na to, ako ťažko sa snažíte spraviť niečo dobre alebo byť perfektný, vo všeobecnom dianí vecí to veľmi neznamená. Dôležité by malo byť to, na akých dobrodružstvách ste boli a aké skúsenosti ste si z nich priniesli. Toto dielo napísala mega mozog menom Clare West. Klobúk dolu, pani Westová.