Preskočiť na obsah

Daredevil (2019) 1: Know Fear od Chipa Zdarskyho

  Daredevil je superhrdina, jeho alter ego je právnik Matt Murdock, ktorý v mladom veku prišiel o zrak kvôli nehode s chemikáliami. Vďaka tomu sa mu ale zlepšili zvyšné zmysly a dokonca dostal aj superschopnosť tzv. Radar Sense, vďaka ktorému môže vnímať všetko okolo seba.

  Know Fear je prvý komiks z Daredevil série z roku 2019 od scenáristy Chipa Zdarskyho. V nej vidíme, ako počas prepadnutia Daredevil omylom zabije zločinca, čím sa stáva lovnou zverou pre Newyorskú políciu a pre detektíva, Colea Northa. Matt má za úlohu očistiť svoje meno a aby to nemal tak jednoduché, tak musí zastaviť kriminálnika Lelanda Owlsleyho, ktorý vystŕka rohy.

  V tejto knihe samotnej vidíme začiatok Daredevila, to, ako si bláhovo nahovára, že on nikoho nezabil a že to je všetko naplánované nejakým zo svojich nepriateľov. Nakoniec si ale uzná chybu, lenže kvôli tomu začne byť roztekaný. Presne tu môžeme vidieť to, že aj hrdinovia sú ľudia a že aj oni robia chyby. Zároveň vidieť hrdinu, ako je ohromený emóciami je dobré, keďže tak aj my môžeme prežívať to, čo on a Chip Zdarsky to predáva na jednotku.

  Komiks má nespočetne skvelých a memorabilných momentov, takže čitateľ sa nebude nudiť. Taktiež tu je dosť miest, kedy si môžete vydýchnuť a pozastaviť sa nad tým, čo sa práve stalo. U Zdarskyho je vidieť cit pre postavy. Hlavné postavy (Daredevil a Cole North) sú napísané vynikajúco, veľmi ľudsky, páči sa mi, že každá z nich má určité postavenie a sledovať to, ako sa odlišné ideály stretávajú proti sebe je zaujímavé.

  Komiksom nás sprevádza kresba od talianskeho kresliča Marca Checchetta a jeho kresba je božská. Dizajny postáv sú skvelé a rôzne scenérie priam vyrážajú dych. Je ťažké si Know Fear prejsť bez toho, aby ste sa nachvíľu zastavili a adorovali jeho kresbu. Zároveň dodáva skvelú prízemnú atmosféru a so Zdarskym sú dokonalo zladení. A coloring od Sunnyho Gho taktiež skvelo napomáha predať prízemnú atmosféru a vďaka jeho coloringu je Checchettova kresba viac pútavá a viac dychberúca.

  Dôvod, prečo som si vybral Know Fear je ten, že sa mi veľmi zapáčil. Know Fear vám dokáže vyraziť dych a je to jeden z tých komiksov, ktoré vám ukážu, že komiksy nie sú iba pre deti a že nie sú to iba náhodné obrázky, ale že aj v nich sa ukrýva poklad a že vám aj oni dokážu predať nejaké témy. Vďaka tomuto komiksu a potažmo celej Daredevil série som si Daredevila veľmi zamiloval a vždy sa k nemu budem vraciať, vďaka tomu, čo všetko vám Know Fear dokáže ponúknúť.