Preskočiť na obsah

David Walliams – Megamonštrum

  V januári som čítal knihu Megamonštrum. Autorom knihy je David Walliams a ilustroval ju Tony Ross. Literárny druh tohto diela je epika a z epických žánrov je to rozprávka. Príbeh sa odohráva v Krutej škole na sopečnom ostrove. Čas je bohužiaľ neznámy. Kniha sa člení na 57 kapitol, príbeh rozpráva hlavná postava chronologicky. Text sa člení na odseky, zakomponované sú aj obrázky.
  Hlavná postava sa volá Klaunka. No nevolá sa tak ale všetci ju tak prezývajú, lebo veľmi rada vtipkuje. Je srandovná, odvážna a priateľská. Vedľajšia postava je Doktorka Dokturka. Tá je zlá a krutá. Všetkých učiteľov aj svoju mamu – riaditeľku – vystrelila preč a potom spravila mechanické kópie – mechabotov.
  Na začiatku tohto zaujímavého príbehu bolo mesto a v ňom žilo dievčatko. Volalo sa Klaunka. Bola to sirota. Jedného dňa išla do hračkárstva a stretla tam dvoch veľmi nepríjemných mužov. Posmievali sa jej a robili jej zle. Ona sa rozhodla, že im to odplatí. Zobrala dron z hračkárstva, pripevnila naňho vodnú pištoľ a začala do nich strieľať. Ale riaditeľka z jej školy si to všimla a poslala ju do Krutej školy. Krutá škola je škola, ktorá leží na sopečnom ostrove, okolo ktorého plávajú žraloci. Sú tam tí najhorší učitelia a najhoršie deti na svete. V tejto škole Klaunka spoznala svojich priateľov a odhalila nekalé úmysly jednej učiteľky, ktorá vytvárala zo žiakov školy príšery. Raz vytvorila príšeru, ktorá sa proti nej postavila. Bol to Klaunkin kamarát Červík, ktorý bol premenený na šušniačku. Šušniačka všetky príšery zlepila. A tak vzniklo Megamonštrum.
  Na knihe ma zaujal citát uvedený ešte pred textom: „ Pozor, pozor! Hrozí výbuch smiechu!“.
  Spisovateľ používa stredne dlhé vety, najviac oznamovacie. V knihe je pásmo postáv aj pásmo rozprávača. Slovná zásoba je spisovná. Občas som našiel nespisovné slová. Knihu vydalo vydavateľstvo Slovart v Bratislave v roku 2023.

  ISBN 978–80–556–5685–4