Preskočiť na obsah

Death Note Another Note: The Los Angeles BB Murder Case

    Túto novelu som si vybrala, lebo pôvodná séria, ku ktorej sa viaže, mi už bola dobre známa. Nebudem veľa prezrádzať, ale moja obľúbená postava tam nemala veľa vystúpení. Keď som sa dozvedela, že existuje kniha, v ktorej sa nielenže objavuje, ale je aj jednou z hlavných postáv, okamžite som sa chopila príležitosti a (kvôli nedostatku kópií v slovenských kníhkupectvách) knihu objednala. Moje očakávania teda neboli nejaké ohromujúce, keďže som o nej vedela len názov a meno autora, ale určite ma príjemne prekvapila.
    Kniha sama o sebe predstavuje akési “prequel” k originálnej sérii “Death note”. Jej autorom je známy japonský spisovateľ, tvorca máng a scenárista Nisio Isin, ktorého meno je pseudonymom písané skôr ako NisiOisiN pre zdôraznenie palindrómu vzniknutého jeho spojením. Ja osobne neviem, prečo si také meno vybral, ale vyzerá veľmi dobre z estetického hľadiska. Okrem neho sa na tejto knihe podieľali tvorcovia pôvodnej série ilustrátor Takeshi Obata a spisovateľ Tsugumi Ohba.
    Dej sa odohráva pár rokov predtým, ako sa na scénu dostáva “death note” alebo teda v slovenskej verzii zápisník smrti. Celý príbeh nám rozpráva človek menom Mello, ktorý sa v sérii objavil ako jeden z ľudí, ktorí mali niekedy v budúcnosti nahradiť detektívneho génia, známeho ako L. Ako už napovedá táto postava, ide o mysterióznu detektívnu novelu z prostredia New Yorku.
    Hlavná postava, Naomi Misora je dočasne prepustená, na neplatenej dovolenke z nám na začiatku neznámeho dôvodu. Detektív L ju kontaktuje a vzhľadom na jej dobrú povesť FBI agentky ju ihneď zasvätí do prípadu trojnásobnej vraždy. Ona najprv váha, či mu má pomôcť, ale neskôr si uvedomí, že veľkého detektíva nemá zmysel odmietnuť a spojí sa s ním v boji proti zločinu. Následne sa ním necháva stiahnuť do neustále viac komplikujúceho sa prípadu plného slepých uličiek. Je odhodlaná kvôli nemu dokonca aj nasadiť vlastný život pri vyšetrovaní v teréne. Neskôr sa ocitá doslova uprostred neskutočne napínavého súboja geniálnych mozgov detektíva L a prefíkaného vraha. Rozuzlenie tohto spletitého príbehu určite prekvapí aj najkritickejšieho čitateľa.
    Ak sa rozhodnete si ju prečítať, pamätajte na to, že pre pochopenie niektorých poznámok rozprávača musíte aspoň trochu poznať originálnu sériu Death note, a byť pripravení na to, že si na knihu budete musieť počkať, lebo z dôvodu malého záujmu ju nie vždy majú na sklade. Okrem toho neodporúčam čítať túto knihu čitateľom mladším ako 17 rokov, keďže v poslednej kapitole, pri rozuzlení sa spomínajú celkom náročné témy pre mladších čitateľov.