Preskočiť na obsah

Démon v lese, Leigh Bardugo

  Kniha Démon v lese.
  Vybrala som si túto knihu kvôli tomu, že tam sú gríše (čarodejnice). Začalo to takto malý chlapec menom Eryk chcel sa stáť lovcom gríš. A tak sa vybral s matkou, ktorá sa ho pýtala neustále ako sa volá. Nikdy nemohol povedať svoje vlastné meno a ani odkiaľ pochádza. Pochádza z Balakireva a nemohol povedať meno ani svojej matky. A opýtal sa a čo ak sa ma opýtajú na otca? Povieš že je mŕtvy. A tak matka šla na prieskum do tábora. Nakoniec šla matka na prieskum sama a potrebovala si zobrať lampáš. Ale mali iba jeden a tak Eryk si povedal že sa nebojí tmy že už je veľký ale počul nejaký hlas a niekto sa opýtal že ako sa volá a povedal že sa volá Eryk ale nemal povedať svoje vlastné meno. Matka sa vrátila z prieskumu a opýtala sa ho či vie čo má robiť keď sa niečo stane a on že vie že musí bojovať . A tak sa ho opýtala znova ako sa voláš? On znova odpovedal a povedal Eryk ona povedala cvič ďalej. Prišli a privítal ich Ulle je mocný Burnik. Znova sa Eryk opýtal čo je slovo Lille? matka odpovedala je to náčelník. A tento Ulle privítal a povedal ahoj Lena a Eryka chcú privítať a ste tu vítaní. Tento Ulle sa opýtal či sa pridá k nim na lov. Ulle povedal Erykovi, že dúfa, že sa tu bude cítiť ako doma. „Der git ver rastjel“, znamená Sme vdační že môžeme byť vašimi hosťami. Ulle povedal „fel holm ve koop djet“ znamená náš domov len a len obohatíte. Eryk išiel na prieskum ale nebál sa griši ale skôr toho, že zabudne svoje vlastné meno. Svoje meno máš vytetované tu v srdci povedala matka. Na prieskume uvidel jedno dievča menom Sylvi. Annika ju neustále upozorňovala. Daj mu pokoj. Sylvi ona bola nadšená keď ju zobral do magického tornáda. Annika povedala priveď ju späť. A Eryk ju priviedol späť a ona sa mu ospravedlnila. Prišiel privolávač tieňov. Annika povedala Sylvi nech pôjdu preč ale Sylvi nechcela odisť. Annika prišla a opýtala sa Eryka čo to robíš? On povedal sekám drevo a kde si nechala Sylvi? Doma povedala Annika, počul si čo hovorili o tom medveďovi? Chcem ho pre seba.
  A Eryk sa opýtal ideš na lov sama a ona nie sama. Eryk nemohol uveriť, že Sylvi nechcela isť ale nakoniec Annika jej to nepovedala kam ide je na to ešte malá. Eryk sa opýtal lovila si už medveďa? Ona že nie. Amplifikátor musí zomrieť mojou rukou inak sa to neráta. Annika povedala že potrebuje byť silnejšia. Ľutuješ že si nám pomohol? Nie. Annika si v poriadku? Tie medvedie stopy sú obrovské. Skadiaľ sa tu vzali tieto stopy a krv? Niečo tu je. Sylvina čiapka. Určite? Sama som ju vyšívala. Skryjem nás mám sa ťa držať? Nie. Vieš rušilo by ma to prepáč. Len stoj pri mne. Naozaj ma nevidia? Nie. Annika volala na Sylvi a Sylvi zas na Anniku. Sylvi pod sem dozadu. Aha Annika preto bola čiapka od krvi. Chytili toho medveďa. Vraj to bol medvedí démon.
  Toľká škoda. Čože? Chcela si ho zabiť. Sylvi nechcela odisť kôli tomu že tam bude oslava. Chcela som jej dovoliť oslavu lebo sme vždy na cestách. Nehovor mi že nie sme priatelia. Už dvakrát si mi pomohol zachrániť Sylvi. Sylvi padá zo skaly. Toto bolo tretíkrát. Vravím že to niečo znamená. Nechcem chlebové placky. Tvar sa že je to sladké. Aké je tvoje obľúbené jedlo Eryk ? neviem ako to že nevieš? Všetko sladké. Mám rád všetko. Sylvi sa pýta aká je tvoja obľúbená farba? Všetky farby ktoré nie je vidieť v tme.
  Ja mám rada dúhovú, to nie je farba. Nepôjdeme si zaplávať Eryk? Nemôžem a potom o koľkej? Tvoja mama je princezná Eryk. Princezná čoho? Len tak princezná lebo je krásna a aká bola tvoja mama Annika? Nežná pred spaním nám zvykla spievať. Raz som povedala, že už som na to veľká a teraz každú noc to ľutujem. Idem si skočiť šipku Eryk bud opatrná. Čo to robíš Annika?
  Prepáč mi to. Potrebujem amplifikátor. Sprav to Annika ak zomriem nechcem aby moju silu používal lev. Mrzí ma to. Nie. Je môj. Je môj. Nie. Zomriem tu. Nasadia si moje kosti. Bojuj. Kým bude tvoje srdce biť bojuj. Aleksander. Pomôž mi prosím Eryk kričí Annika. Nevolám sa Eryk. Budú za to viniť mňa a moju matku. Odsúdia nás na smrť. Koľko ich bolo Eryk?
  Šesť možno sedem. Z Frejdy či Ravky? Hovorili ravkansky. Môj syn je mŕtvy a tvoja dcéra tiež moja opatrnosť zomrela spolu s nimi. Čo ste tam robili? Plávali. Po zotmení nemali ste opúšťať tábor. Budeme potrebovať tvoju silu Ulle ale najprv sa postarám o syna. Takmer mu odsekli nohu. Mrzí ma to. Prežil si. Nemáš sa začo ospravedlňovať teraz si pospi. Eryk si v poriadku? Bude ak sa u nezapália rany. To bolo veľmi šikovne, že si použil rez na seba.
  Spálila by som tisíc dedín obetovala tisíc životov aby si bol v bezpečí. Ulle má pravdu nikdy nie sme v bezpečí. Ponaučenie nikdy nikomu never a nikdy a nikde nie si v bezpečí.