Preskočiť na obsah

Denník odvážneho bojka 15 – Dolu vodou, Jeff Kinney

  Jeff Kinney: Denník odvážneho bojka 15 – Dolu vodou

  Autor knihy, ktorú som si vybral je Jeff Kinney a jej názov je denník odvážneho bojka: Dolu vodou. Ide o pokračovanie série odvážneho bojka. Táto kniha je jej pätnásty diel. Túto sériu mám veľmi rád a tešil som sa na pokračovanie.
  Literárny druh je epika a žáner knihy je denník. Dej sa odohráva v USA v 21. storočí. Témou knihy je dovolenka rodiny Heffleyovcov v karavane.
  Kompozične kniha nemá kapitoly, ale je rozdelená na dni. Využíva sa tu chronológia a ja rozprávanie.
  Hlavnou postavou je Greg Heffley. Tento chlapec je “autor denníku“. Je veľmi dobrý vo videohrách. Je veľmi nezhovorčivý. Nemá rád pobyt vonku a nemá rád hrať športy. Greg je aj prefíkaný.
  Vedľajšou postavou je Rodrick Heffley. Je to Gregov starší brat. Má rád hudbu a tiež má svoju rokovú kapelu. Stále robí zle Gregovi.
  Potom ako sa v minulom diele zničil Heffleyovcom dom, presťahovali sa k babke do suterénu. Išli sa z toho zblázniť, preto sa rozhodli ísť na dovolenku. Lenže nemali peniaze na drahú dovolenku, lebo všetky peniaze išli do opravy domu. Ale ozvala sa im ich prababka, aby odpratali niekde karavan po strýkovi Garym. Karavan bol ich záchrana, lebo nemuseli platiť ubytovanie. A tak sa Heffleyovci vybrali na dovolenku. Najprv išli do zábavného parku, ale nedopadlo to dobre. Potom išli do prírodnej rezervácie kempovať. Tam to tiež nedopadlo dobre, pretože k ich karavanu prišiel medveď a Manny (mladší brat Grega) vystrelil svetlicu. Potom na druhý deň ráno k nim prišla strážnička a vyhodila ich z prírodnej rezervácie za poplašný výstrel zo svetlice. Po týchto dvoch katastrofách sa vydali do autokempingu Eden. Keď tam prišli, zistili že skoro všetko je už obsadené a tak dostali tie najhoršie miesta. Po troche oddychu išli k jazeru. Všimli si kajak a nasadli doňho. Ale hneď to oľutovali lebo vysvitlo, že na kopci pri jazere je banda tínedžerov a tí používajú ľudí na kajakoch ako terče. Na druhý deň mama poslala Grega, aby si išiel nájsť nejakých kamarátov. Našiel bandu chalanov. V ten deň plánovali pomstiť sa tínedžerom lebo už mali dosť toho, že ich zostreľujú. A aj sa im to podarilo. Ale urobili pri tom veľký neporiadok a banda chalanov to zhodila na ich najnovšieho člena: Grega. Preto sa pred nimi schovával. V ten deň večer bola bazénová párty a Heffleyovci tam tiež prišli. Ale bol tam aj správca, ktorý hľadal Grega. Párty rýchlo skončila, lebo začala búrka. Búrka zničila aj most, ktorým sa do autokempingu išlo a tak sa všetci zbláznili. Ale Greg vedel, že jeden úsek potoka bol plytký a že by sa cezeň dalo prejsť. Heffleyovci to skúsili. Ale zasekli sa a tak museli vyskočiť. Karavan sa po chvíli uvoľnil a zmestil sa presne do diery v moste, ktorú urobil blesk. Všetci rýchlo utekali, okrem Heffleyovcov. Keď všetci odišli, mali autokemping len pre seba.
  Kinney, Jeff: Denník odvážneho bojka 15: Dolu vodou. Bratislava: Stonožka, 2021.
  ISBN 978-80-551-7610-9.