Preskočiť na obsah

Denník odvážneho bojka: Veľká šanca

  Jeff Kinney
  Denník odvážneho bojka:
  Veľká šanca
  Túto knihu som si vybrala, pretože príbeh rozpráva o športe (konkrétne o basketbale) a naša trieda je športová, preto mi je téma blízka.
  Príbeh je o chlapcovi menom Greg a jeho živote. Denník odvážneho bojka je séria príbehov a v tejto knihe najprv Greg vyprával o svojom športovom detstve a potom, ako sa prihlásil na basketbal. Jeho tím bol veľmi slabý a spočiatku nemohli trénovať v školskej telocvični, tak trénovali na ihrisku v škôlke. Keď dostali prístup do telocvične, ich tréner zabudol lopty a musel ísť po ne. Akonáhle odišiel, Gregov tím začal vyvádzať po celej telocvični, až kým nenašli kužele a vozíky. Hneď si spravili z toho nový šport. Keď prišiel ich tréner a zistil, čo robili, hneď na nich nakričal.
  Potom trénovali asi 15 minút a do telocvične prišli seniori. Chvíľu sa s ich trénerom hádali, až kým sa nedohodli, že ten tím, ktorý vyhrá zápas, môže v telocvični ostať. Začali teda hrať. Gregov tím vyhral rozskok ale hneď potom stratili loptu. Seniori vyhrávali aj preto, že neustále rozprávali a deti tým zneistili. Raz sa jednému najlepšiemu hráčovi z celého tímu menom Preet, podarilo dostať loptu na opačný koniec ihriska. Ľahko ju mohol hodiť do koša, ale on sa rozhodol zamachrovať a loptu do koša zavesiť. Vysvitlo, že musí ešte pár centimetrov narásť, aby si to mohol naozaj dovoliť. Nešikovne dopadol na členok a zlomil si ho. Chalani potom začali chodievať na rôzne zápasy a prehrávali jeden za druhým. Keď prehrali celú sezónu, ich tréner už toho mal dosť a opustil ich klub.
  Gregova mama sa ujala ich tímu a začala ich trénovať, lebo ona sama kedysi hrávala basketbal. Kúpila im dresy a spolu vymysleli meno. Dokonca ich prihlásila do súťaže pre tímy, ktoré tunajšiu sezónu prehrali. Ich tím sa volal MALAMUTI. Lenže keď prišli do destinácie, zistili že jeden tím sa už MALAMUTI volá. Tak si meno tímu zmenili na Zimní psi. Ich prvý zápas skončil 37:30 pre súperov. Takto dopadli aj ostatné hry, až kým nebol čas oddychu, teda noc. Všetky tímy boli ubytované v neďalekom hoteli. Chalani zostali hore dlho do noci a vyvádzali tak veľmi, až sa im podarilo spustiť požiarny alarm. Na ďalší deň mali mať zápas proti dievčatám. Ale aj ten prehrali. Potom nečakane prišiel ich tréner s Preet. Preet mal síce zlomenú nohu, ale už mohol hrať, lebo na nohe mal zvláštnu čižmu, s ktorou môže hrať. Tak ďalší zápas vyhrávali. Ale potom Preet omylom stúpil súperovi na nohu čižmou, a zlomil mu ju. Bohužiaľ, súperi mali len päť ľudí v tíme, a tak nemohli pokračovať. Vtom ale Gregova mama vyhlásila, že jedného hráča z jej tímu presunie do súperovho. Presunuli Grega. Greg ich súperom zápas vyhral a ako odmenu dostal zmrzlinu. Ale Zimní psi sa kvôli tomu rozpadli.
  Najviac sympatická postava v knižke bol pre mňa Preet, lebo vedel veľmi dobre hrať basketbal. Kniha ma bavila, lebo je to príbeh zo života a je písaná ako denník.
  Túto knihu by som rozhodne odporučila prečítať mojim spolužiakom, pretože príbeh je veľmi zábavný, pútavý a rozhodne sa pri čítaní nebudete nudiť.
  Michaela Mozdeňová, ZŠ, Mierové námestie 255/27, Handlová, 6. ročník