Preskočiť na obsah

Dievca bez mena

    „Dievča bez mena“ je román od autora Wilkieho Collinsa, vydaný v roku 1877. Príbeh sa zaoberá hlavnou postavou, ktorá sa narodila na lodi, ktorá plávala do Austrálie. Dievča, ktorému bola pri narodení poskytnutá mená „Neznáma“ a „Neznámy“, sa stáva stredobodom tajomstva, keďže matka zomrela počas cesty a nikto nevie, kto je otcom dieťaťa. Kapitán lode zomrel krátko po jej narodení a jediným svedkom jej pôvodu je mladý právnik, ktorý sa stretol s matkou pred jej smrťou.

    Po príchode do Austrálie je dievča odovzdané do opatery páru, ktorý si ju zobral, ale jej skutočný pôvod zostáva neznámy. Postupne sa dievča mení na mladú dámu s názvom Magdalen Vanstone a snaží sa zistiť pravdu o svojom rodinnom pôvode. Spolu so svojou sestrou Norah sa púšťajú do pátrania po ich dedičstve, ktoré im bolo odcudzené.

    Román sleduje ich cestu, počínajúc ich nádejami a ambíciami a končiac rôznymi intrikami a skrytými identitami, ktoré sa odhaľujú počas ich pátrania. Sú konfrontovaní so zradou, manipuláciou a ľudskými slabosťami, ktoré ovplyvňujú ich cestu k objaveniu pravdy.

    „Dievča bez mena“ je dobrodružný príbeh plný zvratov, intrig a dramatických zvratov, ktorý následne vyvrcholí odhalením rodinných tajomstiev a konfrontáciou s minulosťou postáv. Je to komplexný príbeh o identite, morálke a odvahe, ktorý odhaľuje temné stránky ľudskej povahy a túžby po pravde a spravodlivosti.