Preskočiť na obsah

Do riedkeho vzduchu (JON KRAKUER)

  V riedkom vzduchu: Dobývanie Mount Everestu od Jon Krakauera detailne popisuje tragické udalosti, ktoré sa odohrali počas horolezeckej expedície na Mount Everest v roku 1996.
  Autor ponúka hlboký pohľad na motivácie a rozhodnutia jednotlivcov zapojených do výstupu na najvyšší vrchol sveta. Sleduje nielen svoje vlastné skúsenosti, ale aj skúsenosti ostatných horolezcov a sprievodcov, ktorí sa zúčastnili tejto extrémnej výzvy.
  V príbehu sa stretávame s rôznymi postavami, vrátane dobrodruha Roba Halla, komerčného sprievodcu, ktorý viedol skupinu horolezcov na vrchol. Autor sa venuje aj ostatným horolezcom, ako napríklad Becku Weathersovi, Dougovi Hansenovi a Anatoliemu Bukreevovi, a zdieľa ich príbehy, rozhodnutia a konfrontácie s extrémnymi podmienkami.
  Napätie stúpa, keď sa zhoršujúce poveternostné podmienky a rozhodnutia spôsobujú tragické straty na životoch.
  Autor sa snaží pochopiť, ako môže túžba po dobytí vrcholu ovplyvniť rozumové a etické rozhodnutia ľudí v extrémnych situáciách. „Do riedkeho vzduchu“ je dojemnou reflexiou o ľudskej odvahe, vytrvalosti a zraniteľnosti, ktorá nás núti zamyslieť sa nad hranicami nášho sebazaprenia a snahy dosiahnuť nemožné.
  Kniha „Do riedkeho vzduchu“ nie je len o výstupe na vrchol, ale aj o duchovnej a emocionálnej ceste, ktorá vedie každého horolezca k základným otázkam o živote, smrti a významu ľudskej existencie. Je to pôsobivý príbeh o odvahe, obete a ľudskej determinácii, ktorá odhaľuje hlboké a nesmierne významné aspekty ľudskej povahy.