Knihu ,,Dom na azúrovom pobreží“ napísal americký spisovateľ TJ Klune. Príbeh je o pánovi Linusovi, ktorý na neočakávanom mieste nájde nových priateľov. Literárny druh diela je epika a žáner fantasy. Dej sa odohráva hlavne na fantastickom ostrove Marsyas v 21. storočí. Kniha je členená na 19 kapitol a na každej strane je priemerne 13 odsekov. Dej má chronologickú štruktúru, ale je použitá aj retrospektíva. V príbehu je využité on-rozprávanie a vševediaci rozprávač.
Hlavnou postavou v príbehu je štyridsaťročný sociálny pracovník menom Linus Baker. Žije spolu s mačkou Kaliopé. Má empatickú povahu – dokáže sa vcítiť do druhých. Je taktiež veľmi pokojný a láskavý.
Medzi vedľajšie postavy patrí Arthur Parnassus. Je riaditeľom sirotinca na ostrove. Urobil by všetko pre to, aby ochránil deti. Skrýva jedno veľké tajomstvo. V príbehu vystupujú aj ďalšie vedľajšie postavy, ako napríklad trpasličie dievča Talia, detský elf Phee a šesťročný chlapec prezývaný Lucy.
Linus Baker dostane neobyčajnú úlohu – má vycestovať na ostrov do sirotinca, kde žijú deti s magickými schopnosťami. Musí zistiť, či znamenajú veľké nebezpečenstvo pre svet. Zo začiatku je voči deťom opatrný, ale keď s nimi strávi viac času, obľúbi si ich. Zažíva s nimi rôzne každodenné príhody a dobrodružstvá. Zbližuje sa s Arthurom Parnassom, ktorý sa stará o deti. Neskôr sa Linus dozvie, že Arthur je tiež v skutočnosti magická bytosť. Obyvatelia neďalekej dediny sa detí boja. Linus dedinčanom pomôže, aby sa už detí nebáli a aby nemali voči nim predsudky. Linus po návrate z ostrova úradníkom oznámi, že sirotinec funguje v poriadku a presvedčí ich, aby ho nechali naďalej otvorený. Napokon sa Linus vráti späť na ostrov a spokojne si nažíva spolu s Arthurom a so všetkými deťmi, ktoré si adoptujú.
Zaujímavý citát z diela:
,,Raz som niečo počul. Niečo dôležité, hoci vtedy som si celkom neuvedomoval, aké je to dôležité. Jeden veľmi múdry človek sa vtedy postavil pred obecenstvo, a hoci bol nervózny, vyslovil tú najkrajšiu vec, akú som kedy počul.“
-Linus Baker, strana 393
