Preskočiť na obsah

Dom na paru- J.Verne

  Jules Verne
  Dom na paru
  Dom na paru je jeden z ďalších dobrodružných románov od francúzskeho spisovateľa J. Verna. Ja som sa ku knihe dostal čistou náhodou, keď som prezeral staré knižky uložené u nás v pivnici.
  Na tejto knihe ma zaujal už len samotný názov, nakoľko som sa v tej dobe zaujímal o parné stroje a parnú silu. Knihu som hneď oprášil a zobral hore do izby. Netrvalo ale dlho kým ma omrzela. Jej úvod vysvetľujúci situáciu a dobu, v ktorej sa dej odohráva, ma neskutočne nudila. Asi o mesiac som sa ale ku knihe dostal opäť a čím ďalej som čítal, tým viac ma kniha zaujímala. Knihu s obsahom cca 300 strán som zhltol za menej než mesiac.
  Skúsim vás kúsok uviesť do deja. Dej sa točí okolo britských cestovateľov, ktorí cetsujú po Indii celkom nezvyčajným spôsobom. Hlavná postava tejto knihy, Pán Maucler, drží svoje slovo a prichádza do Indie za svojím priateľom inžinierom Banksom. Banks pôsobil v Indii ako hlavný vedúci stavby železnice, budovanej naprieč veľkým indickým poloostrovom. Maucler dal sľub, že keď sa skončia práce na železnici, tak precestuje spolu s Banksom celý indický poloostrov. V Indii sa Maucler stretáva s inžinierom a jeho priateľmi kapitánom Hodom a plukovníkom Munroom. Kapitán, inžinier a pán Maucler sa zhodnú na tom, že podobné dobrodružstvo by smútiacemu plukovníkovi prospelo a po nie dlhej dobe pdostanú nápad. „Čo keby počas našej cesty máme svoj dom stále so sebou? Ako slimák!“

  Nakoniec Pán Banks využije svoj vynález vyrobený pre bohatého indického radžu ako hračka. Jeho vynález bol parný rušeň upravený na jazdu po cestách a oplechovaný tak, aby vyzeral ako slon. Počas celej cesty naši hrdinovia žijú v dvoch bungalovoch na kolesách ťahaných parným slonom. Takto v pohodlí domova prechádzajú celou Indiou, zažívajú rôzne situácie a stretávajú veľa ľudí, či už priateľov alebo nepriateľov z minulosti.

  Knihu som objavil asi 3 roky dozadu a bola jednou z prvých kníh, ktoré som čítal sám od seba. Doteraz ma fascinuje o čom Jules Verne písal a sníval. Navyše ma zaujalo aj to, že sa dosť z jeho snov zrealizovalo i keď nie presne ako o tom sníval vo svojich knihách. Jeho knihy by sa dali nazvať ako scifi a jeho tvorba bola veľmi ovplyvnená dobou, v ktorej žil. Po dome na paru som prečítal ešte niekoľko kníh od Verneho, ako napríklad 800 míľ po Amazone, Honba za meteorom a Hector Servadac.

  Toto bol môj zážitok so spisovateľom J. Vernom a je zároveň dôvod, prečo som začal čítať vôbec a nielen povinnú literatúru aj s mojimi dysporuchami.