Domoviny (Timothy Garton Ash)
Timothy Garton Ash je britský publicista, historik a profesor európskych dejín na Oxforde. Venuje sa hlavne dejinám východnej a strednej Európy po druhej svetovej vojne až po súčasnosť.
Veľmi rada čítam literatúru faktu, hlavne s historickou tematikou alebo o rôznych spoločenských vedách. Kniha Domoviny patrí medzi odborné knihy, ale zaujala ma tým, že autor píše o historických faktoch na základe svojich zážitkov, poznámok zo svojich denníkov alebo z počutých príbehov. Kniha sa začína s udalosťami po roku 1945. V Európe zavládol navonok pokoj po druhej svetovej vojne, ale o definitívnom miery vôbec nemôžeme hovoriť. Autor v 60-tych rokoch navštevoval krajiny východného bloku Európy, vrátane aj Slovenska, ktoré bolo v tom období súčasťou Československej socialistickej republiky. Opisuje kontrast medzi tou Európou, ktorá bola na západ od železnej opony, a tou ktorá sa dostala na východnú stranu. Tu by som vyzdvihla zaujímavý príbeh chlapca, ktorého oddelili od svojich rodičov, lebo jednu noc strávil u svojich starých rodičov, a ráno ho už nepustili cez hranice späť na Západ. Autor venuje veľkú pozornosť pádu komunistického režimu, nežnej revolúcii u nás v roku 1989, a o menej mierumilovnom, v podstate krvilačnom rozpade Juhoslávie v 90-tych rokoch. Vzniku krajín na Balkáne ako Chorvátsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina etc. predchádzala krutá vojna, ktorá trvala s prestávkami cca 10 rokov, a kvôli čomu Európe sa nepodarilo uzavrieť 20.storočie s mierom. V ďalších kapitolách sa autor venuje fenoménom 21.storočia, napríklad Brexitu, čiže dôvodom a následne dôsledkom vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie. Autor skvelo vysvetľuje problematiku migrácie, prečo nie sú riešením múry a ostnaté ploty. Ďalej sa zaoberá aj s teroristickými útokmi, opisuje príbehy ľudí, krotí sa zaplietli do teroristických skupín, a o najčastejších príčinách ako sa tam ocitli. Poukazuje na krehkosť demokracie pomocou príkladu Poľska a Maďarska. Posledná kapitola sa venuje ďalšej vojne, ktorej je Európa svedkom- vojny na Ukrajine. Okrem historických udalostí autor píše aj o životoch známych lídrov, politikov. Viacerých poznal aj osobne napríklad Václava Havla, ktorý bol prezidentom Československa, neskôr samostatnej Českej republiky, predtým disidentom ale aj spisovateľom. Kniha je výborná zmes úryvkov z denníka, reportáží a historických faktov.
Z tejto knihy som sa nedozvedela len zaujímavosti o dejinách súčasnej Európy, ale hlavne som si uvedomila, aká je vzácna sloboda a možnosti, ktoré nám ponúka.