Preskočiť na obsah

DOROTHA NIXON / NOC ZELENÉHO DRAKA

    Noc zeleného draka som si vybrala náhodou. Mám rada rébusy a tajomstvá a tajomne znel názov, zaujala ma obálka a žánrovo bola kniha z kategórie detektívnych príbehov, ktoré nútia človeka premýšľať. Takéto knihy považujem už vopred za zaujímavé.
    Kniha je o mužovi, ktorý sa prebudil na nemocničnom lôžku a nepamätal si nič. Jediná vec, ktorá sa mu neustále zjavovala bola socha zeleného draka a jeho červené oči.
    Inšpektor vyšetrujúci jeho „prípad“, ho po prebudení neustále oslovoval „Pán Blake“ a obvinil ho z vraždy starej dámy a tiež z krádeže sochy zeleného draka. Svoje meno si nepamätal, avšak vedel, že sa určite nevolá Blake. Netušil, kde je pravda, a tak ušiel z nemocnice hľadať „miesto činu“ a zisťovať skutočnosti, ktoré mu pomôžu. Postupne si začal spomínať a vybavoval sa mu celý príbeh.
    Naznačenie dejovej línie je zdôvodnením môjho výberu. Stále sa objavujúce nové skutočnosti nútia čitateľa pokračovať o postupne odhaľovať pravdu.
    Čítanie tejto knihy mi prinieslo napätie, samozrejme radosť z čítania ako spôsob oddychu od každodennej reality a myšlienku, že čítanie kníh môže byť zábava – ak sa nevzdáte, hľadáte a nájdete tú správnu knihu pre seba. Keďže som knihu prečítala v anglickom prepise, nenásilnou a veľmi príjemnou formou som si postupne zdokonalila a opakovala anglickú slovnú zásobu. Rovnako som sa naučila niekoľko zaujímavých synoným pre slovenské slová, ktoré pre nie sú bežné.