Preskočiť na obsah

Džínsový denník

  Tuto knihu napísala známa spisovateľka Zuzana šulajová. Vyšla vo vydavateľstve Svornosť v roku 2007

  Hlavné postavy sú Paula Semoková, Denisa, Rišo, Patrik a Gabriela.

  Paula má pätnásť rokov, je ochotná pomáhať druhým, je zábavná a komunikatívna.
  Denisa je najlepšia kamarátka Pauly. Je sebavedomá, energická.
  Rišo je milý zhovievavý chalan a je to najlepší Paulin chlapčenský kamarát.
  Patrik je športovo zdatný chalan, je priateľský.
  Gabriela sa zaujíma sa o astrológiu, sleduje auru, ktorá vyžaruje s ľudí. Je to jedinečná osoba spojujúca pozemský život s hviezdnym.

  Celý tento dej sa odohráva v Lamači, veľká časť deja prebieha priamo na gymnáziu.

  Kniha pojednáva o živote pätnásťročnej Pauly, ktorá si píše denník. Rozhodla sa použiť denník s džínsovou potlačou. Každý deň si zaznamenáva čas kedy si do denníka zapisuje.
  Dej knihy sa začína Paulinými poslednými dňami prázdnin, kedy sa pripravuje na strednú školu. Náhodne sa v tieto dni zoznámi s Patrikom, keď ju on zachytí pri páde na korčuliach.
  Patrik sa jej veľmi zapáči a v denníku začne písať o tom, ako sa náhodne stretávajú. Je to dobrý Rišov kamarát.
  Po nastúpení na gymnázium Paula spoznáva nových spolužiakov. V denníku opisuje ako sa navzájom zoznamujú, opisuje školské výlety, ples, vyučovacie hodiny.
  Zaznamenáva rôzne zápletky medzi spolužiakmi a ako sa vyvíjajú ich vzťahy. Tie sú značne pomotané.

  Po pár týždňoch školy prestúpi k nim do triedy nový žiak. Je to Patrik, ktorý ako sa ukáže má medzi spolužiakmi svoju bývalú priateľku Maťu. Tá je do Patrika stále zaľúbená.
  Paula sa ešte pred tým, ako Patrik k nim do triedy nastúpil, zdôverila Mate, že aj ona je do niekoho zaľúbená. Netušila však, že hovoria o tom istom chlapcovi. Po zistení, že sú zaľúbené do rovnakého chlapca, sa vzťahy medzi Paulou a Maťou naštrbia. Maťa však po čase ustúpi, Paule odpustí.
  Ukáže sa, že Patrik je tiež do Pauly zaľúbený a kniha končí tým, ako sa dajú spolu „dokopy“.

  V diele sa mi páčil vnútorný svet Pauly, ktorý nám približuje prostredníctvom svojho denníka. Vidíme ako premýšľa ,nad čím premýšľa. Opisy situácii sú vtipné. Pavla sa mi zdá zo začiatku utiahnutá a zakomplexovaná, avšak počas príbehu sa ukáže ako dievča, ktoré vie ako má zareagovať v určitých situáciách, vie byť aj odvážna a nenechá, aby jej niekto ubližoval.

  V diele mi chýbalo trochu viac napätia.