Preskočiť na obsah

Editino očko (Gejza Vámoš)

    „Poviedka Editino očko“ je príbeh, ktorý ma fascinoval svojou hlbokou ľudskou emocionalitou a inšpirujúcim posolstvom. Prečo práve táto kniha? Odporučila mi ju moja vyučujúca a rozhodla som sa, že si ju prečítam. Začiatky boli… ako začiatky. Čakáte veľa. Ale musím povedať, že po niekoľkých stranách ma to oslovilo. Neviem, čo presne. Možno práve príbeh Editky. A samozrejme aj recenzia, rada si ich čítam. Mnohé z nich sú inšpiratívne.
    Poviedka „Editino očko“ je kniha, ktorá ma zaujala svojím neobvyklým názvom a pútavým obsahom. Prečo očko? Nevedela som na túto otázku odpovedať. Bola som zvedavá, čo to vlastne znamená. Keď som ju začala čítať, okamžite ma upútala atmosféra a štýl autora. Príbeh sa odohráva v jedinečnom svete plnom záhad a dobrodružstiev, čo ma neprestalo baviť. Okrem toho, postavy boli dobre vykreslené a ich vývoj ma zaujal až do konca. A zároveň – začala som premýšľať. Nad osudom človeka, nad duševnou krásou, nad jednoduchou krásou, nad vnútornou krásou zmrzačeného dievčaťa… Celý príbeh je spracovaný veľmi pútavo. Ponúka možnosť zamyslieť sa nad sebou samým. A to je práve to, čo oceňujem na čítaní kníh. Každá kniha niečo človeku dá. Otvára pre nás vesmír nespočetných možností, môžeme sa realizovať vo svojom sne, prežívať osudy hrdinov, snívať, usmievať sa, trpieť… Zároveň je to skvelý spôsob na odľahčenie a relaxáciu po dlhom dni.
    A pre ostatných? Nezáleží na tom, prečo a aký dôvod ste mali, aby ste si knihu prečítali. Dôležité je, aby sa vám páčila a niečo ste si z nej odniesli. Hoci aj jednu jedinú vetu, jednu myšlienku hlavnej postavy.