Preskočiť na obsah

Elena vie

    Elena, ktorá nie je spokojná s rozsudkom polície o samovražde, sa vydáva na namáhavú cestu cez Buenos Aires, aby vyšetrila smrť svojej dcéry Rity, a to všetko pri zvládaní oslabujúcich symptómov Parkinsonovej choroby. Každá časť románu nie je poznačená časom, ako ho poznáme, ale Eleniným plánom užívania tabliet, ktorý musí presne dodržiavať, čo jej umožní krátke obdobia mobility a úľavu od symptómov. Preto používa názvy kapitol ako „Ráno (druhá pilulka)“.
    Eleniným hľadaním pravdy v súčasnosti sa prelínajú spomienky na jej dcéru. Po tom, čo Elene diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, sa Rita stala jej opatrovateľkou. Ale ešte pred tým mali matka a dcéra komplikovaný vzťah a neustále sa hádali. Tieto spomienky poskytujú pohľad na Elenino osamelé vyšetrovanie, ktoré zrejme nikto iný neberie vážne. Všetci ostatní – Ritin priateľ, kňaz, detektív – sa zdajú byť spokojní s vysvetlením samovraždy.
    S napínavou atmosférou a pomaly budovaným napätím sa príbeh vyvíja až do svojho záveru. Rita bola veľmi zodpovednou dcérou, najmä potom, čo Elene zistili Parkinsonovo „Plus“ a pre svoju mamu urobila všetko, čo mohla. Rita bola zaťažená myšlienkami, že sa bude starať o svoju matku a bude vidieť, ako sa to ďalej zhoršuje. To však spôsobilo obrovskú daň na jej zdraví. Elena si teraz uvedomuje, že Rita napokon nebola zabitá. Naozaj spáchala samovraždu.
    Kniha je pripomienka toho, aké hrozné môže byť duševné zdravie, najmä keď sa nelieči. Koniec je však trochu otvorený, pretože zanecháva veľké otázniky nad tým, ako presne bude Elena pokračovať v boji s chorobou bez svojej dcéry.
    Tempo rozprávania zodpovedá Eleninej chorobe. Páčilo sa mi, ako je kniha napísaná z pohľadu človeka, ktorý sa snaží zapamätať si kúsky minulosti a ako funguje myseľ a telo človeka s touto chorobou, potrebuje brať tabletky, ktoré jej umožňujú pohybovať sa len na krátky čas. Aj keď je to krátke čítanie, je o čom diskutovať. Cestovala som s Elenou a zažila som jej nepohodlie, jej túžbu, jej strach, jej trápenie. Bolo to ohromujúce, pochmúrne, znepokojujúce a smutné a jednoducho veľmi, veľmi dobré.