Preskočiť na obsah

Five nights at Fredys Strieborné oči, Scott Cawthon a Kira Breed Wrisley

  Vybrala som si knihu Five night at Freddy´s- Strieborné oči, od Scootta Cawthona a Kiri Breed Wrisley.
  Prečo som si túto knihu vybrala?
  Kniha je založená na hre Five nights at Freddy´s, čo znamená päť nocí u Freddyho. Ja som sa však ku knihe nedostala ako fanúšička hry, ale trochu inak ako ostatní. Ku knihe som sa dostala cez film Päť nocí u Freddyho, ktorý nedávno vyšiel v podobe DVD. Zaujímavé je, že Scoott Cawthon vytvoril všetky diely hry, v ktorých stále pokračuje a zároveň napísal niekoľko kníh a tiež aj scenár k filmu. Mňa najviac zaujal tajný príbeh Freddyho pizzerie, ktorý dodnes nikto neodhalil. Aj keď viac ľudí má svoju vlastnú teóriu, no zatiaľ sa ani jedna z nich nepotvrdila ako skutočná. Na knihe je super, že hocikedy ju len tak zavriete a začnete nad ňou premýšľať. Kniha je dosť viazaná na minulosť, ide o to, čo sa stalo v minulosti a nie v súčasnosti, čo v čitateľoch ako ja vyvoláva vzrušenie. V knihe je veľa vecí, ktoré tam vôbec nie sú povedané, preto nad ňou dosť premýšľam. Kniha je rozhodne dobre premyslená. Alebo aspoň ja, keď sa nad tým zamyslím, tak mi to dáva zmysel. Píše sa tam hlavne o Charlotte a jej starých kamarátoch. Stretnú sa po desiatich rokoch kvôli ich kamarátovi, ktorý zomrel pred desiatimi rokmi vo Freddyho pizzerii. Charlie sa s kamarátmi do pizzerie vláme, lebo s ňou niečo nie je v poriadku. Ide o staré maskoty pizzerie nazývané animatronici. Stretnú sa tam s nočným strážnikom, o ktorom neskôr zistia, že je vrah, ktorý zavraždil pred desiatimi rokmi ich kamaráta Michaela, a potom unesie jedného z kamarátov Charlie. A toto donúti čitateľa vžiť sa do toho príbehu a fandiť postavám, aby zachránili svojho kamaráta. Kniha existuje aj v podobe komixu. A toto všetko ma dosť motivovalo si knihu prečítať. Že je kniha veľmi logicky prepracovaná, mi potvrdili recenzie. V USA patrila nedávno medzi najpredávanejšie knihy. Výborné spracovanie dokazuje aj jedna scéna na začiatku knihy, kde som zistila, že otec Charlie bol vlastne Henry, aj keď jeho meno nebolo v knihe povedané. Henry je bývalý kamarát Williama Aftna. Henry vytváral animatronicov, čo dokazuje viac animatronických hračiek v Charlinej starej detskej izbe. A William Afton je majiteľ pizzerie, ktorý má na svedomí nielen Michaelovo zmiznutie, ale aj zmiznutie viacerých detí, ktoré boli hľadané spolu s Michaelom. Toto prepojenie nie je v knihe spomenuté, ale je časťou záhady Freddyho pizzerie.
  Takýchto skrytých tajností je v knihe veľa. Preto je dôležité všímať si v tejto knihe aj maličkosti. Kniha má ešte ďalšie dve časti, ale to nie je všetko, Scoott Cawthon si dal záležať aj na ďalších knihách, ktoré zatiaľ nie sú preložené, ale dúfam, že čoskoro budú. Scoott Cawthon napísal aj ďalšiu sériu FNAF kníh, ako napr. Five nights at Freddy´s Faztbear Frights. Táto séria kníh má sedem dielov.

  Čo mi táto kniha priniesla?

  Túto knihu som čítala v češtine z dôvodu, že nie je v slovenčine a pravdepodobne ani nikdy nebude. Takže som sa naučila niekoľko nových českých slov a hlavne som v sebe objavila vášeň pre riešenie kriminálnych zápletiek.