Preskočiť na obsah

Fourth Wing

  Volám sa Ali, mám 17 rokov a čítam knihy. Na žánri mi veľmi nezáleží, keď je dobre napísaná kniha alebo má pútavý dej, prečítam hocičo. Teraz patrím do skupiny populácie, ktorá hovorí: “Kniha je lepšia ako film!” alebo “Najprv si chcem prečítať knihu”, ale nebolo tomu tak odjakživa. Čítanie sa stalo mojím koníčkom asi pred štyrmi rokmi, keď som si povedala, že skúsim niečo nové, čo nie je telefón alebo iné digitálne zariadenie.
  Od začiatku roka som prečítala tri knihy, rozhodla som sa, že vám predstavím jednu, ktorá sa mi veľmi páčila. Fourth Wing patrí do série The Empyrean od americkej autorky menom Rebecca Yarros, zatiaľ však vyšli len dve knižky, zo série piatich. Táto fantasy séria by mala vyvrcholiť v priebehu najbližších rokov a ja sa neviem dočkať, kedy prečítam ďalšie časti. Prečítala som obe knihy a obe som čítala v angličtine a trvalo mi to cca. 3-4 dni.
  Ako som aj naznačila na začiatku, Fourth Wing je fantasy pre dospelých alebo mladých dospelých. Najprv, v rýchlosti o deji: Violet, dcéra riaditeľky školy a zároveň sestra padlého vojnového hrdinu či známej jazdkyni drakov, sa dostane do jazdeckého kvadrantu, kde je cieľom prežiť výcvik vojaka, naviazať puto s drakom a vyštudovať štyri ročníky. Už pri prvých príležitostiach ukázať sa, zistí, že to nebude mať ľahké, vie, že je tam najmúdrejšia, ale tiež vie, že fyzicky sa tam nikomu nerovná a ku tomu všetkému tam narazí na Xadena Riorsona, syna rebela, ktorý sa postavil proti štátu a bol za to verejne popravený Violetinou matkou. Hlavná hrdinka neprechádza školou sama. Po niekoľkých rokoch sa opäť stretne s jej najlepším kamarátom s detstva a okrem toho, si v ročníku nájde aj iných kamarátov. Pri tom, ako si draci vyberajú svojich jazdcov si všetci myslia, že Violet, ako najslabší článok, skončí tak, že zomrie, ale paradoxne, vyberie si ju jeden z najsilnejších drakov, aký sa za posledných sto rokov existuje as ním aj druhý menší drak, ktorého zachránila. Violet je tak prvým človekom, ktorý sa dokázal naviazať na dvoch drakov, už to čitateľovi hovorí, že asi nebude najslabším článkom. Háčikom toho, že si ju nadviazal taký silný drak je, že aj Tairn, jej drak, je naviazaný na Sgaeyl, draka, ktorý má puto s Xadenom Riorsonom. Po čase sa Violet naučí novým schopnostiam a aj tomu, ako vychádzať s „úhlavným nepriateľom“. Každý drak vyvolá v svojom jazdcovi „signet“, silu alebo schopnosť, ktorú využívajú napr. v boji. Violet tú svoju objaví pri záchrane kamaráta. Časom spoznáva aj Xadena a zisťuje, že vlastne nie je to, čo si myslela a ku koncu knihy sa stanú opakom nepriateľov. Koniec prvého ročníka vyvrcholí finálnymi skúškami, ktoré sa však strhnú do nebezpečného boja o život proti nepriateľovi, ktorý je vládou zatajovaný a spolu s Xadenom zistia, že to, proti čomu bojovali, je len zrnko piesku na pláži.
  Knihu som si vybrala kvôli veľmi pozitívnym ohlasom ľudí na internete. Fourth Wing vybuchol hlavne na sociálnych sieťach, okrem nich mi knižku odporučila aj kamarátka a vtedy som vedela, že si ju musím prečítať.
  Ja dávam knihe 5 bodov z 5. Za mňa splnila to, čo aj mala. Ako čitateľovi, ktorému veľmi nezáleží na tom, či je to krásne lyricky napísané, či autor dobre popísal miesto a postavy alebo využíval jedinečné umelecké prvky. Pre mňa je kniha dobrou, keď má pútavý dej, ktorý ma dokáže oslobodiť z môjho denného života, ktorý ma vtiahne do jeho záhad a krás. Pre mňa je dôležité, či sa viem pri knihe dobre odreagovať, nie vyhľadávať si slová, alebo nechápať deju. Samozrejme, niektoré veci som si všimla, ktoré by mi tam mohli vadiť pri väčšom počte, ale tie ani nestoja za zmienenie. Sú to skôr osobné preferencie.
  Fourth Wing odporúčam každému, kto si chce oddýchnuť čítaním pútavej fantasy knihy s jednoduchým dejom, ktorá mi sem-tam prišla ako droga, ktorú so nevedela pustiť z ruky.