Preskočiť na obsah

Gary Northfield: Július Zebra, Rimania, traste sa!

  Dej knihy sa odohráva v čase Rímskej ríše.
  Július Zebra žil v stáde zebier, ktoré sa chodili napiť každú stredu do jazera. Július nemal rád toto jazero, vyhýbal sa mu, raz sa od stáda sa odpojil a odišiel domov.Zrazu okolo neho utekalo stádo pakoní uháňajúce pred levom. Július sa vrátil k jazeru, aby zistil, či je jeho stádo v poriadku. Jeho stádo tam už však nebolo. Zostal tam iba lev, Július zo strachu zutekal a spadol do jamy vykopanej Rimanmi, spolu s prasaťom bradavičným a levom. Rimania ich viezli do Ríma. Počas cesty Júliusovi vadilo prasa, lebo bolo ukecané. Prasa predpokladalo, že ich vezú do cirkusu, čomu sa Július potešil, lebo by sa rád pozeral na cirkus. Rimania ich však viezli do Kolosea, kde ich zavreli do cely a mali bojovať proti gladiátorom. V zajatí sa stretli s antilopou, žirafou, vegetariánskym krokodílom a malou myšou.
  V bitke proti gladiátorom sa Július dostal k pohodenému meču, ktorým sa začal brániť pred gladiátorom. Obecenstvu sa jeho výkon páčil, preto cisár Hadrián zabránil zabitiu zvierat v boji. Dal ich trénovať do najlepšej gladiátorskej školy, aby ich pripravili na boj, ktorý sa mal konať pri príležitosti jeho narodenín. I keď učiteľ v škole nechcel trénovať hlúpe zvieratá, musel poslúchnuť rozkazu cisára.
  Po niekoľkodňovom trénovaní zvieratá nastúpili do skúšobného boja prezlečení ako Barbari proti gladiátorom Rimanom a ich boj znázorňoval skutočné boje Rimanov a Barbarov. Zvieratá boj prehrali, čo nahnevalo cisára i učiteľa. Ten tréning sprísnil.
  V deň narodenín cisára sa uskutočnil turnaj medzi gladiátormi a zvieratami. Zvieratám sa zo začiatku darilo, úvodné zápasy vyhrali, ale postupne boli všetky vyradené okrem Júliusa. Turnaj skončil záverečným duelom Júliusa a gladiátora Viktória. Viktórius vyhrával nad Júliusom. Postupne však poľavoval v boji a to umožnilo Júliusovi záverečný boj vyhrať. Július za víťazstvo dostal možnosť odísť z Kolosea, ktoré inak bolo celoživotným pôsobením gladiátorov i zvierat. Július však odmietol odísť bez kamarátov, preto zostal naďalej v Koloseu. A jeho príbehy pokračujú v ďalších dieloch.
  Kniha má pútavý dej, zaujímavým a veselým spôsobom vysvetľuje historické udalosti z čias Rímskej ríše. Čitateľ sa dozvie, kto boli gladiátori, na čo slúžilo Koloseum, ako bojovali Rimania. Zvieratá sú síce miestami hlúpe, ale vyznačujú sa statočnosťou a bojovnosťou. Zažívajú veselé príhody a dostávajú sa do vtipných situácií.
  V závere knihy sú vysvetlené rímske číslice a slovník. Rímske číslice a princíp ich tvorenia mi pripomenul toto učivo zo školy. Slovník niektorých rímskych pojmov vysvetľuje a približuje život v starovekom Ríme.
  Text knihy je prehľadný a je doplnený veľkým množstvom vtipných ilustrácií. Ilustrácie majú komiksový charakter, čím odľahčujú text a podčiarkujú vtipnosť situácií.