Preskočiť na obsah

Girl in Pieces

  Sú ľudia, ktorí žijú šťastní život a sú ľudia ako Charllotte Davis. Neviditeľní pre svet a utiahnutí do svojho vlastného sveta plného bolesti, strachu a menejcennosti.
  “People should know about us. Girls who write their pain on their bodies.“
  Dej príbehu sa začína v liečebni kam bola Charlotte umiestnená po pokuse o samovraždu. Autorka nám postupne odhaľuje neľahký osud hlavnej hrdinky. Stratila otca, nerozumie si s matkou, prišla o najlepšiu kamarátku a skončila na ulici. Hoci sa liečebňa pre ňu stala jediným miestom, kde sa cíti bezpečne pre nedostatok finančných prostriedkov je nútená odísť. Pomocnú ruku jej však podá kamarát z minulosti a Charlotte odchádza do Tusconu, kde by mohla začať nový život, keby ju nenaháňali démoni z minulosti a nezaplietla sa so šarmantným barmanom s problémami s alkoholom.
  Girl in pieces je príbehom tých, ktorým sebapoškodzovanie pomáha prežiť. Nie je to výkrik o pomoc, je to ich vlastný spôsob vyrovnávania sa s problémami.
  “I just want to feel better. My own body is my deepest enemy. It wants, it wants, it wants and when it does not get, it cries and cries and I punish it. How can you live in fear of your own body?”
  Je to ťažké čítanie plné emócií a bezmocnosti. Hovoríte si nie, prečo, to nemôžeš, toto ťa nemôže dať dole. Celý čas dúfate, že Charlotte už nesiahne po črepinách a nezačne sa znova rezať, ale zároveň viete, že to musí prísť, pretože toto je skutočný život a nie rozprávka.
  „I think u are having a different sort of heartbreak. Maybe a kind of heartbreak of being in the world when u don’t know how to be.”
  Na môj vkus tento príbeh končí príliš optimisticky. Na druhej strane, chápem, že autorka chcela dať ľuďom so sklonmi k sebapoškodzovaniu nádej na krajší život. Ona sama má na svojom tele tiež množstvo jaziev. Vďaka (alebo bohužiaľ) svojej vlastnej skúsenosti sa jej podarilo verne priblížiť vnútorný svet ľudí podobných jej. Hoci je kniha určená pre Young Adult, rozhodne sa jej nemusia báť ani staršie ročníky.
  “Don’t let the cereal eat you. It’s only a fucking box of cereal, but it will eat you alive if you let it.”