Preskočiť na obsah

Goral Karol a zázračná bylina ,autor: Medard Slovík

  Goral Karol a zázračná bylina
  Medard Slovík

  Je to fascinujúci príbeh ,ktorý nás zavedie do sveta dobrodružstva ,fantázie a vzrušenia. Hlavný hrdina ,Goral Karol ,je postava ,ktorá nás svojou odvahou ,vytrvalosťou a vierou v dobro inšpiruje a ženie dopredu.
  V oravskej dedine žil mládenec Karol ,ktorý len jedol a ležal za pecou. Nikde nechodil ,nič nerobil. Až mu jedného dňa matka povedala ,že by bolo dobrí keby si žienku našiel ,a tak ho vyhnala do sveta. Cestou po svete kde si mal Karol nájsť žienku stretol čerta Petra ,ktorý mu sľúbil ,že mu splní jedno želanie ,ak sa mu Karol upíše. Ale on ho prekabátil a šiel ďalej svetom. Čert mu povedal ,že si ho nájde. Stretol dobrých ľudí a rôzne divné bytosti. Vždy všetkým v dobrom pomohol. Našiel si aj svoju milú ,ktorá bola zakliata na bylinu. Odklial ju ,uniesol mu ju drak ,stratila sa mu. Ale stále sa hľdali. Nakoniec putovania mu ju uniesol čert Peter ako pomstu. Ale kúzlami Goral Karol čerta Petra a ďalšieho čerta premohol a vyslobodil svoju milú a vydali sa na cestu domov ku jeho matke.
  Okrem dobrodružstva príbeh zdôrazňuje aj hodnotu priateľstva a vzájomnej pomoci ,keď sa Goral Karol stretáva s rôznymi postavami ,ktoré mu poskytujú podporu a útechu vo chvíľach pochybnosti a strachu. Tento príbeh nám pripomína ,že aj keď sa stretávame s prekážkami a nástrahami ,dôležité je mať cieľ a nevzdávať sa. Je to príbeh o odvahe ,vytrvalosti a nádeji ,ktorý nás inšpiruje a povzbudzuje hľadať svoje vlastné zázračné byliny v živote.
  Kniha by bola pekná filmová rozprávka a páčilo sa mi ,že z lenivého sa stal statočný mladík ,ktorý bojoval proti zlu.