Preskočiť na obsah

Gregorove tajné výpravy do vesmíru

    Túto knihu napísal anglický fyzik a kozmológ Stephen Hawking spolu s jeho dcérou Lucy Hawkingovou. Hlavné postavy sú Gregor, Anka a Ankin otec Erik.
    Gregor žil so svojimi rodičmi v malom domčeku. Bol jedináčik a jeho rodičia boli ekobojovníci. To znamená, že nekupujú takmer nič plastové alebo niečo z čoho by bol neskôr odpad. Pravidelne chodia na protesty a domnievajú sa, že veda ničí našu planétu. Gregor tým však nie je nadšený. Zo všetkého najviac by chcel mať počítač ako jeho ostatní spolužiaci a chcel by na ňom hrávať počítačové hry. Má aj jedno prasiatko, ktoré dostal na Vianoce. Je to jeho jediný kamarát. No jeden deň Gregorove prasiatko Fredy utieklo. Vyvalilo plot k susedom, ktorí sa tam len pred pár dňami prisťahovali a vniklo do domu. Gregor zistil kadiaľ išlo a cez dieru v plote sa dostal k susedom a našiel Fredyho, ako ho kŕmi malé dievčatko. Volala sa Anka a Gregor sa s ňou aj jej otcom Erikom zoznámil. Zistil, že Erik je vedec. Erik mu ukázal nejaké vedecké triky a Gregor bol fascinovaný. Erik mu potom ukázal svoj super počítač Kozmos, ktorý dokáže otvoriť okno alebo aj dvere do vesmíru. Erik pomocou Kozma hľadá planétu, na ktorej by sa dalo žiť. Erik mu však hovoril, že je to tajomstvo a nikomu to nesmie prezradiť. No raz v škole si kreslil obrázky Kozma a jeho učiteľ doktor Radač poznal Erika a aj jeho superpočítač. Nanešťastie Radač neznášal Erika odkedy zistil, že Erik je Gregorov sused urobil všetko preto, aby sa Erikovi pomstil.
    V Gregorovej škole sa konala súťaž kto bude mať najlepšiu prednáškou o vesmíre vyhrá počítač. Gregor veľmi túžil mať počítač a na súťaž sa prihlásil. Erik Gregorovi pomáhal lepšie sa pripraviť a dokonca pre neho a Anku napísal knihu o vesmíre. No deň pred súťažou Erikovi prišiel list od Radača. Písalo sa tam, že Radač objavil planétu, kde sa dá žiť a boli tam súradnice. Erik bol taký nadšený, že si ani neuvedomil, že Radač by mu určite neposlal súradnice na takú planétu a cez Kozma vošiel do Vesmíru chytil kométu, ktorá ho tam mala zaviesť. Keď Gregor zistil, kto napísal ten list bolo mu jasné, že v tom bude nejaký fígeľ. Rýchlo išiel za Erikom, aby ho varoval. No keď sa k nemu dostal, Erik nedbal na jeho varovanie a išiel na kométe ďalej. Podarilo sa mu Gregora prehovoriť, že tu im nehrozí nebezpečenstvo. No ako sa k planéte približovali, začali meniť smer a zistili, že je tam čierna diera. Erik rýchlo volal Kozma no ten neodpovedal, lebo sa niečo pokazilo. Nakoniec otvoril bránu no Erik stihol vyhodiť iba Gregora a jeho čierna diera pohltila.
    Gregor s Ankou vypátrali ukradnutého Kozma u Radača a zachránili Erika z čiernej diery. Nakoniec Gregor ešte stihol školskú súťaž a svojim fascinujúcim prejavom vyhral prvé miesto a aj zaslúžený počítač. Gregorov otec si jeho prejav vypočul, bol na Gregora patrične pyšný a uznal, že správne využitie vedy neubližuje planéte.
    Kniha sa mi veľmi páčila nielen kvôli pútavému deju, ale aj vďaka zaujímavým stránkam o vesmíre.