Túto knihu napísal Gregory Mone. Je to fantasy, teda epika a odohráva sa v súčasnom svete, no s vyspelejšou technológiuóu, čiže niekoľko rokov, možno aj desiatok rokov v budúcnosti ako aj vo fiktívnej krajine Atlantída. Je napísaná s chronológiou aj retrospektívou, má odseky a 22 kapitol. Je použitý umelecký jazykový štýl a spisovná slovná zásoba.
Táto kniha má 2 hlavné postavy – Kayu a Lewisa. Kaya je dievča žijúce v atlantíde, podmorskom svete, o ktorom ľudstvo nevie. Keďže Atlantída sa potopila už niekoľko stoviek rokov dozadu, ľudia, čo v nej žili a ich nasledujúce generácie sa začali prispôsobovať životu pod morom. Budujú si mestá v skalách, sú prispôsobený na danú teplotu, majú úplne iný jazyk, jedia iba morské plody a ryby a majú oveľa vyspelejšiu technológiu ako ľudia. Namiesto zraku ako to robia ľudia, sa spoliehajú viac na zvuk a sluch – na ktorých je založená väčšina ich prístrojov. No tak ako ľudstvo nevie o Atlantíde, ani Atlandíďania nevedia o ľuďoch (s výnimkou tých, čo sú veľmi vysoko postavení). Jediná spomienka na vonkajší svet sa nachádza v príbehoch a legendách o „Slnečných ľudoch“, ktoré niektorí Atlantíďania ilegálne rozprávajú medzi ostatnými občanmi. Kaya však napriek nesúhlasu jej otca nevie prestať hladať týchto Rozprávačov a dozvedať sa viac o súši. Je veľmi zvedavá, múdra a má rada dobrodružstvá.
Lewis je chalan žijúci so svojou mamou a bratom v našom ľudskom svete. Miluje svojho otca, no netrávi s ním veľa času, pretože jeho otec bol od mlada až priveľmi zaujatý svojou prácov vedca a snahou dokázať existenciu Atlantídy. Toto poslanie ho úplne pohltilo. Nikdy však nemal nijaké dostatočné dôkazy a preto ho pokladali za blázna, ako aj jeho žena – Lewisova mama. Lewis ho má veľmi rád, no aj tak donedávna neveril jeho fantáziám o Atlantíde.
Táto kniha sa mi celkom páčila. Dej nebol veľmi komplikovaný, vlastne bol celkom jednoduchý, čiže by som to určite nezaradila medzi moje obľúbené knihy. Bolo však zaujímavé čítať o fiktívnom svete o ktorom sa aj v skutočnosti hovorí už od dávnych čias, a čítať, ako by mohli žiť tamojší ľudia a ako by reagovali na nás. Táto kniha človeka tiež prinúti sa trochu zamyslieť nad naším staraním sa o životné prostredie – teda hlavne o oceány. Túto knihu by som odporučila hlavne ďeťom vo veku približne 12 rokov.