Preskočiť na obsah

Grétkin príbeh Autor: Ghristine Nöstlinger

  Hlavná postava:

  Grétka 14 ročné dievča v puberte, oči sivomodré, vlasý hnedé, nos malý ako bábätko, mala meter šesťdesiat a trpí nadváhou , je typ dievčaťa ,s ktorým sa vieš porozprávať.

  Vedľajšie postavy:

  Alžbeta- Grétkina Mama je obezná váži 90kg , Tato- má veľké brucho, chrápe, ma fúzy do otazníkov, Janko -malý mladší chlapec a Grétkin brat, Florián Bujak- vysoký, štíhly chlapec s blond vlasmi, Hinzel- opak dievčenského sna, s ktorým sa dá diskutovať o všetkom.

  Dej:

  Normálne by všetko bolotak o malo byť ,až kým mama nezačala chudnúť . Mysleli si, že má nejakú chorobu ,ale chudla. Úplne sa zmenila vždy odpovedala len “hmm…,,.!

  Mama prestala jesť na obed, jedla tak žuvačku lebo chcela schudnúť.

  Mama nechodila do roboty, ale chcela začať zarábať svoje vlastné peniaze, tak začala robiť upratovačku. Tatovi sa to nepáčilo preto sa nahneval.

  Grétka išla na narodeninovú oslavu k Lujze. Obliekla si šaty z bieleho hodvábu. Lujzina mama hovorila nech sa nebaví s tými (inviduami) ale tie ividuá dali aspoň človeku pokoj. Keď fajčili alebo pili, nenúkali a keď si nechcel tak sa nesmiali (aha malicky boji sa).

  Chalani na oslavu priniesli rôzny alkohol. Florián sa opil. Keď sa párty skončila Florián sa tam iba točil okolo jablone. Grétka ho zobrala domov. Potom sa Florián neukázal v škole asi týždeň. Grétkina Mama sa odsťahuje k Márie Lujze, ktorú má rada iba ona.

  V škole sa stala veľká bitka, Janko sa pobil s troma chalanmi a Grétka mu pomohla. Tí chlapci ako utekali tak spadli a vykrútili si palce na rukách. Grétka dokonca v sebaobrane pohrýzla jedného chlapca do ucha. Potom si ich zavolal direktor. Ako išla Grétka po schodoch a zavolala mame ,mama povedala bude tam až za pol hodinu tak rýchlo volala tatovi nech rýchlo príde do školy, idú vyhodiť Janka. Keď tam Grétka prišla, Janko a chlapci tam už boli. Direktor sa ich ešte niečo pýtal v tom prišla sekretárka a povedala ,že Vreciarovi dorazili. Potom sa tam ešte hádali.

  No napokon Janka nevyhodia zo školy a že známku zo správania ešte doriešia na konci roka. Direktor ešte dodal, že my aj oni môžme podať trestné oznámenie. Nakoniec sme si všetci podali ruky. Potom rodičia išli na kávu a Grétka s Jankom do tried.