Preskočiť na obsah

Hájnikova žena

  Pozdrav

  Oslava prírody.

  I. kapitola

  Opis chalupy, kaštieľa, opis prírody okolo hájovne.

  II. kapitola
  80-ročný hájnik, starý Čajka, zomrel, keď sa jedného dňa vystrojil ako obyčajne do lesa. Michal Čajka chce po otcovej smrti zaujať jeho miesto. Obliekol si teda nedeľné háby a vybral za grófom Villánim, majiteľom lesov a horárne, aby ho požiadal o pozíciu hájnika.

  Je slušný, smelý a odvážny. Postaví sa pred „chmúrneho, tlstého, územčistého“ grófa a povie mu, že je hájnikovým synom, že bol vojakom a vie narábať so zbraňou.

  III. kapitola

  Michal dosiahol svoj cieľ – získal prácu a s ňou i horáreň. Je veľmi šťastný, pretože má svoje „nové hniezdo“, má strechu nad hlavou. Poznal náročnosť svojho povolania, ale on sa roboty nebojí! Opravil nedostatky, odstránil poškodenia a postupne celú horáreň zveľadil. Pri zariaďovaní príbytku ho hnala dopredu ešte jedna špeciálna motivácia – keď ešte slúžil u horára, spoznal dievku, do ktorej sa zaľúbil.

  Usilovne pracoval, aby si mal kam priviesť svoju milú, svoju Hanku. Bola dcérou majetných rodičov, ktorí by ju nepustili do biedy a neistých podmienok. Mišo však už má prácu i domov, a preto si môže dovoliť požiadať ju o ruku.

  Rodičia súhlasili a na jar bola svadba, ktorá trvala tri dni – tri dni sa veselili, jedli, tancovali. Mladý pár sa nasťahoval do horárne. Les sa klonil, šumel na pozdrav, príroda vítala mladú pani Čajkovú.

  IV. kapitola

  Básnikove reflexie o šťastí. Opis šťastia mladých Čajkovcov.

  V. kapitola

  Čajkovci idú do kostola. Hanka ide popredku, básnik poeticky opisuje jej krásny kroj. Je nezvyčajne mlčanlivá, jej úsmev je akýsi plachý, horký. Povie svojmu milému, že od rána má bôlne myšlienky, mysliac na tú strašnú noc – mysliac na zlý sen, v ktorom ju obluda vliekla do priepasti.

  V kostole si otvorila knižočku a zahĺbila sa do modlitby. V tej chvíli ju zbadali „oči vlčie“ – všimol si ju Artuš Villáni.

  VI. kapitola

  Pieseň o láske.

  VII. kapitola

  Úvaha o šľachte a ľude.

  Michal verne slúži, príkladne si plní hájnické povinnosti. Pri kontrole drevorubačov sa dostane s jedným do potýčky. Hnev však netrval dlho a zakrátko sa pomerili.

  Mišo sa i dnes vybral do lesa, zatiaľ čo Hanka zostala doma sama. Vybrala sa k potoku oprať šaty. Ako tak perie, znenazdania sa vynoria dvaja jazdci – Artuš Villáni a jeho sluha Janči.

  Hanka nemala záujem zhovárať sa s dvojicou, odpovedala veľmi stroho. Vybrala sa k hájovni, ale Artuš sa jej postavil do cesty. Vypytuje sa, či má muža, ako žijú, ako sa im darí, či nemajú medzi sebou nezhody. Tvári sa, že ho to zaujíma, hovorí, že by im veľmi rád pomohol.

  Artuš požiadal Hanku o kvapku vody. Ona sa otočila a po chvíli prišla s plným krčahom. Artuš nie a nie vrátiť džbán. Sŕkal hádam celú večnosť, až Hanku prešla trpezlivosť. Keď konečne dopil, Hanka nechcela pokračovať v rozhovore a požiadala ich, aby čím skôr odišli preč.

  Keď dvojica odišla, Hanka schytila krčah a všimla si, že pán doň hodil peniaz. Nevedela, prečo to urobil. Nevedela, čo si počať s touto odmenou, a tak peniaz hodila do potoka. Bola si vedomá manželovej prudkej povahy, a preto mu o tejto zvláštnej návšteve radšej nič nepovedala.

  VIII. kapitola

  Úvaha o tom, ako čas plynie.

  Maliniarky

  Piesne maliniarok – osem maliniarok spieva piesne, keď oberajú maliny v okolí horárne.

  Dve deti od maliniarok sa zatúlali k hájovni. Hanka je k nim milá, dá im zajesť. Len čo deti odišli, prudkým cvalom dohrnul sa Artuš. Tento raz však sám. Hanka sa ho v zlosti snaží zbaviť, chce, aby odišiel preč. Zostúpil z koňa, priviazal ho o haluz a sotva čo sa priblížil k horárni, Hanka mu treskom zabuchla dvere pred nosom. Zamkla dvere, skryla sa a v tichosti čakala, zatiaľ čo on chodil okolo domčeka a pozeral do okien. Dievčinu však nevidel. Medzitým sa kôň splašil a odtrhol konár z javora, o ktorý bol priviazaný.

  Artuš po značnej chvíli vysadol na koňa, poohliadol sa k domu a keď bol na odchode, začul Hankin smiech. Zovrel päsť a s hnevom odišiel.

  Hanka pokojne pracuje a čaká na svojho muža. Povie si, že mu všetko vyrozpráva. Michal by s ním už narobil poriadky! Potom si to však rozmyslí. Nechce žalovať ako malé dieťa. Navyše sa bojí, že by sa nahneval. Prichádza Mišo, pýtajúc sa na zlomený konár. Hanka však mykne plecom a zahovorí nemilú tému.

  IX. kapitola

  Poľovnícke piesne.
  Obraz jesene v hore.

  Je poľovačka. Celý lov zosnoval pán Artuš. Prítomný je aj Mišo, ide predsa o jeho obvod. Artuš vyvolá konflikt a vylepí Mišovi zaucho. Michal stál ani stĺp. Vnútri ho to poriadne škrelo, no uvedomoval si, že Artuš je jeho pán, preto nemôže nič urobiť.

  Objavil sa desaťparožiak a Artuš prikázal Michalovi, aby išiel za ním aj na kraj sveta. Ten jeleň musí padnúť! Artuš využil situáciu a namieril si to smerom k hájnikovej chalupe. Obišiel ju, prikradol sa ku schodíkom a vkročil do domu, kde sa pokúsil znásilniť Hanku. Tá sa však nedala. Brániac svoju ženskú česť a manželskú vernosť, schmatla záražec a v sebaobrane ho nechtiac zabila.
  (Poznámka. záražec – krátky poľovnícky nôž)

  Michal si všimol, že pán zmizol, a to v ňom vyvolávalo nepokoj. Vytušil, že čosi nie je v poriadku. Rýchlo sa vybral k chalupe, kde sa mu naskytol hrozný pohľad. Hanku našiel omdletú na prahu a Artuša umretého v predsieni. Krv a záražec boli obrazom vraždy.

  Mišo zdvihol Hanku, zmätenú z hrozného zážitku, a prinútil ju prisahať, že nikomu nevyzradí, kto zabil Artuša. Medzitým poľovníci spozorovali, že pán sa kamsi vytratil. Po chvíli prišiel Čajka s nepríjemným výrazom na tvári. Porozprával im, čo sa stalo. Povedal, že to on zabil Artuša – „skolil záškodníka“.
  Hanka si až neskôr uvedomila, na čo prisahala.

  Poľovníci chceli Miša spútať, ale on ich zastavil. Vraj to nie je potrebné, on vie, čo má urobiť. Na druhý deň sa išiel sám oznámiť súdu.

  X. kapitola

  Zloba si nájde cestu ku každému a našla si ju aj k Čajkovcom.

  Po strašnej udalosti Michala uväznili a Hanka sa vrátila k rodičom. Matka bola miernejšia, ale otec bol poriadne rozzúrený. Veľmi ťažko niesol, že jeho dcéra sa vydala za takého človeka. Za človeka, o ktorom hneď vedel, že „zlý duch v ňom čuší“.

  Rodičia jej vyčítali svadbu s Mišom. Nemala sa s ním zapliesť, tvrdila matka. Hanka však sklonila hlavu a ticho sedela. V tichosti trpela a počúvala matkin hlas. Musela mlčať, aby sa neprezradila.

  Matka onedlho umrela. Hanka toľko utrpenia neuniesla a prišla o rozum. Chodila po okolí načisto pomätená.

  XI. kapitola

  Nastal deň pojednávania.

  Michal, hoci pod prísahou, naďalej tvrdil, že zabil Artuša, aby chránil česť svojej ženy. Po výsluchu žalobca požadoval trest smrti – „Slučku – onô – povrazom“. K Mišovmu odsúdeniu však nedôjde, pretože do súdnej siene vtrhne pomätená Hanka, ktorá všetko prezradí.

  Obaja ostanú na slobode. Mišo je nevinný a pomätenú nemôžu odsúdiť.

  XII. kapitola

  Piesne.

  XIII. kapitola

  Úvaha o utrpení pomätenej.

  Rodina Čajkovcov čelí mimoriadne ťažkým časom. Michal trpí, hľadiac na svoju milú. Pomoc je však márna, nemôže urobiť nič.

  Raz v noci sa vybral do hory, keď strhla sa strašná búrka. Potulujúc sa po okolí, zbadal, že rieka vzala most. Odrazu začul idúci kočiar, ktorý smeroval priamo k rieke. Ponáhľal sa, bežal, kričal, až zarazený kočiš našťastie zastavil. V kočiari sedel starý Villáni s dcérou.

  Chcel odmeniť záchrancu a hneď sa načiahol za peňaženkou. Michal však nechcel prijať nijaký peniaz. Keď starý pán zistil, kto ich zachránil, ostal ako omráčený. Michal neprijal odmenu, požiadal ho však o odpustenie. Po krátkom váhaní mu pán odpustil, rozlúčil sa a zavelil na odchod.

  XIV. kapitola

  Pieseň hviezd.

  XV. kapitola

  Čajkovci sú opäť v horárni. Hanke sa narodilo dieťa. S príchodom ratolesti navrátil sa jej zdravý rozum. Strasti nad nimi už prehrmeli a oni sa tešia. Opäť sú šťastní.

  Zbohom
  Celé dielo má silný náboženský podtón, autor vyzdvihuje morálne a duchovné hodnoty pred materiálnymi, vyslovuje myšlienku, že život môže byť dobý a hodnotný len v čistej, mravnej a harmonickej láske.