Preskočiť na obsah

Halloweensky večierok – Agatha Christie

  Halloweensky večierok
  Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium

  Túto knihu napísala spisovateľka Agatha Christie. Táto kniha sa volá Halloweensky večierok. Táto kniha je epika a je to detektívka. Je to on-rozprávanie, je to retrospektíva a chronológia. Má 198 strán a 27 kapitol.

  Hlavná postava je Hercule Poirot. Je to detektív. Má fúzy a je vysoký. Hercule je precízny. A oblieka sa vždy slušne. Je múdry a rád sa pýta otázky. Ďalšia hlavná postava je Joyce. Joyce má trinásť rokov. Veľmi rada si vymýšľa, aby zaujala pozornosť ľudí. Rada hovorí vymyslené príbehy v škole. Jej najlepšia kamarátka je Miranda. Joyce má mladšieho brata Leopolda a staršiu sestru Ann.

  Jedna z vedľajších postáv je paní Drakeová. Paní Drakeová je dobrá herečka. Je v strednom veku. Ďalšia vedľajšia postava je Micheal Garfield. Je záhradník a urobil záhradu pre pani Llewellynovú-Smythovú. Má čudnú povahu. Má sivé zarastené obočie. Predposledná vedľajšia postava je Oľga. Je to cudzinka z Československa. Je mladá. Je veľmi nedočkavý a trochu nepríjemný typ človeka. A posledná vedľajšia postava je pani Oliverova. Je to spisovateľka detektívok. Má rada jablká.

  Jedno poobedie sa konal Halloweensky večierok, ktorý usporiadala pani Drakeová. Malá Joyce na ňom povedala, že videla vraždu, no nikto jej neveril, až kým ju nenašli utopenú v mise s vodou. Paní Oliverova išla za detektívom Poirotom, aby mu povedala o tejto udalosti, Poirot to začal riešiť. Obehol veľa ľudí, ktorí poznali Joyce alebo vraždy, ktoré sa stali pre dvoma alebo troma rokmi. Zistil, že existovala paní Llewellynová-Smythová, ktorá umrela pred dvoma rokmi a nechala po sebe závet. Majetok nechala celý Oľge, jej pomocníčke, ktorá potom záhadne zmizla. Potom sa išiel Poirot pozrieť za Mirandou, ktorá bola Joycina najlepšia kamarátka, tam spoznal aj Michaela Garfielda, ktorý tam mal záhradu. Keď umrel aj Joycin brat Leopold, Poirot zavolal pani Oliverovej ktorá bola s Mirandou a jej mamou nech ich vezme do Londýna, lebo to tu nie je bezpečné. No Miranda sa niekde stratila a našli ju potom pri Michaelovi, ktorý ju chcel zabiť. Mirinda potom prezradila, že ona videla tú vraždu, a že Joyce po nej len kopírovala. Potom sa Poirot dozvedel že Michael a paní Drakeová zabili Oľgu pre závet a keď sa dozvedeli že Joyce videla vraždu tak aj ju zabili na Halloweenskej party.

  Dĺžka viet je stredná. Najviac sa tam vyskytuje druh viet oznamovací. Je to pásmo postáv. Slovná zásoba je spisovná a zastaralá. Jazykový štýl je umelecký. Túto knihu vydalo spisovateľstvo Slovenský spisovateľ. Kniha bola vydaná v Bratislave. Vydali ju v roku 1969. ISBN: 978-80-220-2058-9