Preskočiť na obsah

Hamlet

    Hamlet- William Shakespeare
    Rozhodla som sa písať o Hamletovi oslovilo ma dielo tým aký zaujímavý bol dej a ako sa všetko dokázalo zvrtnúť v jednej minúte a koľko zápletiek sa stihlo stať . Dielo začína troma strážcami Barnardo , Francisco , Marcelus ktorým sa v noci objavil duch kráľa .Strážcovia to išli povedať Hamletovi. Hamlet sa chce presvedčiť , že to je pravda a strávi noc so strážcami . Kráľov duch povie Hamletovi o hroznom čine ktorý spáchal Claudius jeho otcovi . Claudius svojmu bratovi počas spánku nalial jed do ucha .Neskôr vyjde najavo že Hamlet zaľúbi do Ofelii , ale Ofeliin otec zakáže svojej dcére sa s ním stretávať. Hamlet je ešte nešťastní z otcovej smrtí a rýchlej svadby . Kráľ Claudius chcel Hamletovi urobiť radosť , tak zavolal hercov aby zahrali hru.
    Hamlet zneužije hercov , aby zahrali smrť kráľa Hamleta . Horatio ktorý bol verný priateľ Hamleta celý čas sledoval kráľovu reakciu na túto hru . Keď kráľ zistil , že Hamlet vie o jeho zločine ho pošle do Anglicka . Predtým Hamlet šiel za svojou matkou jej to všetko povedať , ale za závesom bol Polonius . Hamlet ho prebodne nožom. Ked sa to dozvedela Ofelia šla sa utopiť no predtým si spievala smutné básničky . Hamlet , keď sa dozvedel o Ofelii sa vracia naspať do Dánska . Claudius presvedči Learta , že Hamlet zabil svojho otca. Spolu vymyslia plán ako zabiť Hamleta . Nakoniec vymysleli že Leartes si dá boj s Hamletom ale na meče bude jed a ak by sa unavil počas boja tak vo víne bude jed. Na prípitok si kráľovná Gertrúda odpije z vína a náhle zomiera. Hamlet prebodne mečom Claudia a prinúti sa ho napiť otráveného vína . Nakoniec zomrie aj on . Pred Smrťou odkaze Horatiovi . Aby Tontibras sa ujme kraľovaniu v Dánsku.
    Na koniec by som zhrnula že svojimi činmi prichádza v tomto diele veľa nevinných postav o svoj život kvôli jednému človeku . Najviac sa mi páčilo konanie Horatio ktorý bol dobrým kamarátom Hamleta a pomáha a zastáva ho vždy. Nepáčilo sa mi konanie kráľa Claudiusa ktorý chcel iba moc a peniaze tak bol ochotní zabiť svojho blížneho. Hlavná myšlienka že nemilosrdná túžba po moci nezastaví ani z násilia a intríg, úvah o zmysle života , ľudskej existencie .