Preskočiť na obsah

Hamlet – William Shakespeare

  Hamlet

  Hamlet. Dielo od Williama Shakespeara, je to tragédia o pomste mladého Dánskeho princa Hamleta, ktorému jeho otca, nebohého kráľa otrávil jeho vlastný strýko, brat teraz mŕtveho kráľa, Claudius. Otrávil ho naliatím jedu do ucha, a preto sa v jeden deň na úzkej plošine na hradbách na Elsinorskom hrade zjavil duch. Tento duch bol vystrojený presne ako zosnulý kráľ, a preto strážči a Hamletov dobrý priateľ Horatio rozhodli o tom informovali princa Hamleta.
  Keď mladý princ dorazil na scénu a dostal sa do kontaktu z duchom ukázalo sa, že je to naozaj duch mŕtveho kráľa. Duch Hamletovi povedal aj všetko o jeho smrti, a o tom ako ho Claudius otrávil naliatím jedu do ucha. Hamlet mal od vtedy na mysli po príkaze jeho otca iba jediný cieľ: pomstu.
  Hamletovi sa nakoniec podarilo splniť jeho cieľ, ale za cenu života jeho milej Ofélie, jej otca, Hamletových starých kamarátov, jeho matky a nakoniec stratil aj jeho vlastný život.
  Dielo Hamlet môžeme tiež pomenovať ako tragédiu pomsty, ale Hamlet nebol jediný, kto sa chcel pomstiť. Laertes, brat Ofélie , sa chcel pomstiť za zabitie jeho otca Hamletom. V diele bolo mnoho dlhých monológov a citátov, ale jeden z najznámejších citátov bola Hamletova otázka: „Byť, či nebyť…?“. Mnoho citátov bolo na zamyslenie a premýšľanie.
  Dielo môže dávať aj ponaučenia ako či bude tá vytúžená pomsta za to stáť, ak stratím všetko na čom mi záleží, ale na druhej strane aj, že žiaden zlý čin neostane nepotrestaný. Hamlet chcel jeho otca pomstiť pre spravodlivosť, ale niekedy sa musíme opýtať či je to tá správna vec. Dielo tiež môže poukazovať na krehkosť života, ako ho môžeme rýchlo stratiť.