Preskočiť na obsah

Harry Poter a tajomná komnata

  „Harry Potter a Tajomná komnata“ je druhá kniha v sérii Harryho Pottera napísaná britskou autorkou J.K. Rowlingovou. Vydaná prvýkrát v roku 1998, táto kniha pokračuje v dobrodružstvách mladého čarodejníka Harryho Pottera a jeho priateľov Rona Weasleyho a Hermiony Grangerovej na Bradavickú školu čarodejníctva a čarodejníkov.
  Hlavným dejom „Tajomnej komnaty“ je séria záhadných útokov, ktoré sa dejú na Bradavicku. Záhadný nepriateľ opäť ohrozuje bezpečnosť školy a zdá sa, že je spojený s legendou Tajomnej komnaty. Harry sa spolu s Ronom a Hermionou rozhodne prešetriť tieto útoky a odhaliť tajomstvo Tajomnej komnaty.
  Obsah knihy zahŕňa:
  1. Útoky na študentov a mýtus o Tajomnej komnate.
  2. Harryho boj s hadom v Bradavickom výberovom sále.
  3. Začiatok podozrení v súvislosti s tajomstvom Tajomnej komnaty.
  4. Vstup do Tajomnej komnaty a objav jej pravého zmyslu.
  5. Konfrontácia s Voldemortovou minulosťou a jeho spojením s Tajomnou komnatou.
  6. Záchrana Ginny Weasleyovej a porážka tajného nepriateľa.
  7. Poďakovanie Dumbledorovi a odhalenie niektorých tajomstiev minulosti.

  Tu sú niektoré dôvody, prečo som si vybral práve túto knihu:

  1. Zaujímavý príbeh – Série Harryho Pottera ponúka zaujímavý príbeh o mladom čarodejníkovi, ktorý objavuje svoje kúzelnícke schopnosti a čelí rôznym výzvam a nebezpečenstvám na Bradavicku a vo svete kúzelníkov.
  2. Fantasy žáner – Ak máte rád fantasy literatúru, „Harry Potter“ je jednou z najznámejších a najpopulárnejších sérií v tomto žánri. Ponúka vám možnosť úplne sa ponořiť do fantastického sveta čarodejníctva a kúziel.

  Harry sa má vrátiť po prázdninách do školy, domáci škriatok Dobby sa mu však v tom snaží zabrániť. Harry strávi nejaký čas cez prázdniny v Ronovej rodine. Kvôli prekážke, ktorú im nastražil Dobby, nestihnú Ron s Harrym vlak, a preto do Rokfortu letia začarovaným autom pána Weasleyho. Harry počuje hlasy, ktoré nikto iný nevníma. V hrade sa dejú zvláštne veci – školníkova mačka a niekoľko študentov, medzi nimi aj Hermiona, skamenejú. Na stenách sa objavujú nápisy a všetci vedia, že Tajomná komnata je znovu otvorená. Harry zistí, že rozumie reči hadov. Nájde denník T. R. Riddla, ktorý Harryho zavedie do doby pred 50 rokmi, kedy bola Tajomná komnata prvýkrát otvorená.
  Hagrid bol vtedy obvinený z otvorenia a bol vylúčený zo školy. Veľa ľudí podozrieva Harryho, že je Slizolinov dedič a on otvoril Tajomnú komnatu, kde sídli príšera, ktorá zabíja. Hagrid ani Harry však Tajomnú komnatu neotvorili, bol to Voldemort.
  Prvýkrát ako študent pred 50 rokmi, druhýkrát s pomocou Ginny, ktorú zmanipuloval prostredníctvom svojho denníku (Voldemortovo pravé meno bolo totiž T. R. Riddle), ktorému sa dievča zverovalo. Ginny písala nápisy na stenu, bez toho, aby o tom v skutočnosti vedela. Nakoniec sama odíde, hoci proti svojej vôli, do Tajomnej komnaty. Harry s Ronom ju idú zachrániť. Harry sa stretáva s mladým Voldemortom, ktorý načerpal silu z Ginny.
  V komnate je bazilisk. Harry ho pomocou meča a fénixa od Dumbledora premôže a zničí Voldemortov denník. Ginny je zachránená.
  Žiaci, ktorí skameneli, pretože zahliadli baziliska v odraze, sú zachránení elixírom z mandragor.
  Záver knihy „Harry Potter a Tajomná komnata“ je naplnený s uspokojením z vyriešenia záhady a vítaním úľavou z ukončenia hrozieb, ktoré školu a jej obyvateľov postihli. Zároveň sa však otvárajú nové otázky a výzvy, ktoré sa stanú základom pre ďalšie dobrodružstvá Harryho Pottera v nasledujúcich knihách série.