Preskočiť na obsah

Harry Potter

    Harry Potter
    Harry Potter, knižná séria ktorá ovplyvnila množstvo mladých po celom svete a do svojej kúzelnej atmosféry stiahla aj mňa. Stala sa jednou z najčítanejších knižných sérii celosvetovo. Dielo J.K. Rowlingovej je na dobu v ktorej bolo písane úplne nevídané a žáner fantázi kníh tak dostal nový rozmer. Zachytáva dej v čarodejníckom svete ktorý sa prepája so svetom obyčajných ľudí ktorý o čaroch a kúzlach nemajú ani len najmenšej potuchy.
    Dej začína krátko po smrti rodičov hlavnej postavy Harryho, čaká ho vo svete čarov mnoho nástrah a nebezpečenstiev ktorým musí počas rokov čeliť a však zvládne to vďaka pomoci svojich priateľov Rona Weaslyho a Hermiony Grendgerovej, ktorá je síce muklovského pôvodu ale prejavil sa v nej talent na kúzla a preto pocestuje z Harrym na strednú školu čarodejnícku v Rokforte. Malý ryšaví zavalitý chlapec Ron ktorý pochádza zo známej čarodejníckej rodiny Weasliovcov je síce bojko ale ukáže sa jeho talent na reagovanie v kritických situáciách. Z vlastnej skúsenosti a čítania tejto knihy sa mi páčilo rýchle zahrnutie do deja ako to bolo v šiestej knihe Harry Potter a polovičný princ ktorá patrí k mojim najobľúbenejším z tejto knižnej série. Dozvedáme sa v nej značnú časť histórie a príbehu ktorý písal Harryho úhlavný nepriateľ Lord Voldemort. Učiteľ elixírov však vlastnil spomienku bez ktorej príbeh hlavného záporáka nedával zmysel, bol zahmlený . Mal výčitky svedomia z toho že to bol práve on kto nepriamo dopomohol temnému pánovi nabrať moc. Harry mu boli však nápomocní jeho priatelia a vtedajší riaditeľ školy čarov a kúziel v Rokforte Albus Percival Wulfrick Brian Dumbledoore ktorý však ešte tú noc padol kúzlom jedného z Voldemortových uznávačov Severusom Snapeom. Ukázalo sa však že polovičným princom je práve on a od začiatku to hral na dve strany o čom sa dozvedáme až na konci siedmej knihy. Harry mu však dlhú dobu vraždu riaditeľa nevedel odpustiť. Ale vražda mala byť len zakrývací manéver od Dumbledoora voči temnému pánovi.
    Knihu odporúčam každému aspoň raz prečítať, priniesla mi múdrosť v podobe myšlienky nesúdiť človeka podľa toho čo robí ale podľa toho aký je vo vnútri. Človeka treba vypočuť a nechať ho povedať čo ho trápi. Vždy keď ju čítam znova nájdem niečo čo mi uniklo. A teraz kúzlo Finite Inkatatem a ponorte sa do večného ticha s čítaním tejto knihy.

    Michal Janoťák