Preskočiť na obsah

Harry Potter a Fénixov rád

    Harry Potter a Fénixov rád je piata splátka v sérii Harryho Pottera od J.K. Rowlingovej. V tejto knihe sa Harry piaty rok vracia do školy čarodejníctva v Rokforde, len aby zistil, že čarodejnícky svet je v zmätku. Ministerstvo mágie popiera návrat temného čarodejníka lorda Voldemorta a Harryho tvrdenia väčšina čarodejníkov berie ako klamstvá.
    Jednou z najväčších silných stránok tejto knihy je jej znázornenie Harryho postavy. V tejto časti, Harry zažíva veľké množstvo vnútorného konfliktu a bojuje so svojimi emóciami. Stretáva sa s pocitmi hnevu, pochybnosťami o sebe, keď sa vyrovnáva s výzvami byť tínedžerom a zároveň znáša bremeno byť „vyvoleným“, ktorý má poraziť Voldemorta. Táto zložitosť pridáva novú vrstvu Harryho postavy a robí z neho viac príbuzného a sympatického.
    Zavedenie nových postav, ako sú členovia Fénixovho rádu, tiež zvyšuje hĺbku príbehu. Sirius Black, Harryho krstný otec, zohráva v tejto knihe významnú úlohu a poskytuje Harrymu veľmi potrebnú podporu a vedenie. Ostatní členovia rádu vrátane Remusa Lupina, Moodyho a profesora, ponúkajú cenné pohľady, ktoré Harrymu pomáhajú lepšie pochopiť temné časy, ktoré nás čakajú. Zápletka Rádu Fénixov je rýchla a preplnená akciou, s mnohými zmenami a otáčkami, aby čitatelia boli na okraji sedadiel. Bitka na Ministerstve mágie je mimoriadne vzrušujúca a ukazuje Rowlingovej talent na vytváranie intenzívnych bojových scén. Niektorí čitatelia však môžu považovať dĺžku knihy za nevýhodu. Na viac ako 800 stranách je Fénixov rád najdlhšia kniha v sérii a niektorí si môžu myslieť, že niektoré časti sa mohli upraviť, aby sa príbeh zjednodušil. Okrem toho tmavšie témy a tón knihy možno nie sú vhodné pre mladších čitateľov, pretože sa zaoberá témami ako smrť, strata a zrada. Celkovo, Harry Potter a Fénixov rád sú presvedčivým a emocionálnym dodatkom k sérii. Rowlingovej majstrovské príbehy a dobre vyspelé postavy stále žiaria v tejto splátke, čo z nich robí nevyhnutnú čítanku pre fanúšikov čarodejníckeho sveta. Táto kniha s bohatými postavami, komplexnými postavami a úchvatným sprisahaním určite uchvátí čitateľov všetkých vekových skupín. . Túto knihu vrelo odporúčam a verím, že vás nadchne a budete pokračovať v čítaní nielen tejto série, ale aj ostatných či už fantasy alebo iný žáner, ktorý vám je najbližší.