Preskočiť na obsah

Harry Potter a Fénixov rád

  Vybrala som si literárne dielo od autorky J. K. Rowlingovej, ktoré sa volá Harry Potter a Fénixov rád a čítala som ho po anglicky. Literárny druh tohto diela je Epika a jeho žáner je fantasy. Deje sa to v Londýne a čas je neznámy. V diele sa používa chronológia. Téma knihy je, že Harry Potter má spojenú myseľ s Voldemortom, ktorý ho potom naláka do pasce.
  Hlavná postava je Harry Potter. Harry je odvážny, no niekedy dosť tvrdohlavý. Jeho najväčší nepriateľ je temný mág Lord Voldemort. Má troch najlepších kamarátov Hermionu Grangerovú a Rona Weasleyho. Jeho fakulta je chrabromil. Rád lieta na metle a hrá metlobal. V metlobalovom družstve má rolu stíhača. Počas hry musí chytiť zlatú strelu, malú, zlatú a rýchlu loptičku, skôr ako jeho protihráč.
  Jedna z najhlavnejších vedľajších postáv je Hermiona Grangerová. Je múdra, no triediaci klobúk ju aj tak zaradil do chrabromilu. Knihy sú pre ňu život, no aj tak považuje svojich kamošov za najdôležitejších.
  Harrymu Potterovi celé prázdniny nepísali jeho kamaráti. No vlastne mu písali, ale samé vyhýbavé odpovede. Až ku koncu prázdnin si ho aurori vyzdvihnú a zavezú ho do sídle fénixovho rádu, rádu ľudí ktorí pred rokmi bojovali proti Voldemortovi. Konečne sa stretne so svojím krstným otcom Siriusom Blackom, ktorý bol obvinený s vraždy, ktorú nespáchal.
  Potom sa Harry vyberie na Rokfort. Zistí, že majú novú učiteľku Dolores Umridgeovú z ministerstva mágie, ktorá chce ovládnuť Rokfort, a je hnusná. Snape kvôli Harryho víziám musí Harryho učiť oklumenciu, spôsob ako si vie Harry uzavrieť myseľ pred Voldemortom. Harry potom založí klub D.A-teda Dumbledorova armáda. Tam učí deti, ktoré o to majú záujem, obranu proti čiernej mágii. No kamarátka dievčaťa, ktoré miloval vyzradila o D.A Umbridgovej. Dumbledore sa obetuje za Harryho a utečie zo školy.
  Raz uvidí Harry víziu toho, že Voldemort mučí Siriusa na ministerstve v oddelení záhad. Myslí si, že je to realita a tak sa tam so svojimi kamošmi vyberie. Nakoniec zistia, že to bola pasca. Na ministerstve sa objavia smrťožrúti. Snažia sa získať proroctvo o Harrym a Voldemortovi. Nakoniec ho Harry omylom rozbije. Už už ho idú zabiť, no v tom momente sa na ministerstve objavia aurori. Nakoniec sa z toho dostanú a Dumbledore konečne povie Harrymu veci, ktoré sa mal dozvedieť už pred tým.
  Najviac ma zaujal citát:
  „Ah. I see there are no longer any points left in the Griffindor hourglass to take away. In that case, Potter, we simply have to-
  „Add some more?“
  Vety boli dlhé. Druh viet bol oznamovací. Pásmo bolo rozprávača. Slovná zásoba bola spisovná. Jazykový štýl bol umelecký. Vydalo vydavateľstvo Bloombsury. ISBN: 978-1-4088-5569-0