Preskočiť na obsah

Harry Potter a kameň mudrcov

    Na začiatku knihy Harry vôbec netušil, kto je, ale neskôr mu začnú chodiť listy, v ktorých je napísané, že je kúzelník. Tieto listy mu ale jeho teta a strýko Dursleyovci, u ktorých býval, pretože jeho rodičia vraj zahynuli pri autonehode, schovávajú a spaľujú, aby to nevedel. V deň Harryho 11. narodenín k nim prišiel Hagrid a povedal Harrymu, že je kúzelník a odovzdal mu o tom list. Tiež mu povedal, že jeho rodičia nezahynuli pri autonehode, ale že ich zabil Voldemort, zlý čarodejník.
    Potom, čo sa tieto základné informácie dozvedel, šiel spolu s Hagridom nakupovať kúzelnícke potreby. Na stanici King’s Cross sa rozlúčil s Hagridom. Ten mu dal lístok, na ktorom je napísané, že vlak odchádza z nástupišťa deväť a trištvrte. Nebolo úplne jednoduché nájsť toto nástupište, nakoniec sa to Harrymu podarilo. Cestou sa vo vlaku skamarátil s Ronom Weasleym. A na škole v Rokforte sa zoznámil aj s Hermionou Grangerovou. Obaja sa stali Harryho veľkými kamarátmi.
    Na začiatku roka rozdelil mladých čarodejníkov hovoriaci klobúk do štyroch koľají: Chrabromil, Zmijozel, Mrzimor a Havraspár. Harryho priradil klobúk do Chrabromil. Harrymu chvíľu trvalo si zvyknúť, že je kúzelník a navyše má zvláštne schopnosti.
    V škole sa Harry stretol s vedúcou Chrabromilovi, p. uč. McGonagallovou, s riaditeľom školy Albusom Dumbledorom a bohužiaľ aj s profesorom Snapeom, ktorý je vedúci Zmijozelu as ktorým si práve nepadol do oka. Neskôr sa Harry stal chytačom Chrabromilského metlobalového družstva a dosť mu svojimi výkonmi v zápasoch pomohol.
    Harry, Ron a Hermiona sa v tejto knihe pokúšajú získať Kameň mudrcov, ktorý stráži veľký trojhlavý pes Chĺpok. Ale musí sa poponáhľať, pretože ho niekto chce ukradnúť. Harry a spol. si myslí, že ten, kto chce kameň ukradnúť, je profesor Snape. Lenže, keď prešli všetkými nástrahami, zistili, že ten, kto chcel kameň ukradnúť, bol profesor Quirell, ktorý bol poskokom Voldemorta. Harry s profesorom Quirellom bojoval o Kameň mudrcov, ale potom sa zrazu prebudil na ošetrovni. Dumbledore mu prezradil, že Kameň mudrcov zničil. Nakoniec koľaj Chrabromil vyhrala školský pohár.