Preskočiť na obsah

Harry Potter a ohnivá čaša

  Na Rokforte sa tento rok pripravuje veľmi neobvyklá súťaž – Trojčarodejnícky turnaj za účasti ďalších dvoch čarodejníckych škôl. Je to mimoriadna udalosť, aká sa prihodí raz za sto rokov. Každá škola má mať jedného reprezentanta, no keď Ohnivá čaša vyberá Harryho Pottera ako štvrtého účastníka, ten zisťuje, že sa ho niekto pokúša zabiť. Tým sa spustí lavína nebezpečných udalostí ohrozujúcich nielen Harryho, ale celý čarodejnícky svet!
  Štvrtý diel svetoznámej série kníh o Harrym Potterovi bol na dej rozhodne náročnejší, ako predošlé diely. V úvode knihy Harry opäť navštívi dom jeho najlepšieho kamaráta Rona spolu s najlepšou priateľkou Hermionou. S ostatnými Weasleyovcami sa zúčastnia finálového zápasu Svetového pohára v metlobale. Netušili však, že sa tam objaví niekoľko smrťožrútov, stúpencov lorda Voldemorta, a vyskytnú sa s nimi problémy. Po tom, čo sa v noci na oblohe zjavilo Temné znamenie, ľudia začali s pochybami veriť, že Temný pán sa opäť vrátil.
  S rôznymi úvahami a dohadmi sa Harry už po štvrtýkrát dopravil na Rokfortskú strednú školu čarodejnícku, kde s ostatnými spolužiakmi spoznal nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V domnienke, že tento muž je naozaj Alastor Moody, prezývaný Divooký, mu Harry bezmedzne veril a obdivoval ho aj napriek tomu, že to bol človek tajomný a naháňal strach. Tento školský rok však priniesol ďalšiu novinku: na Rokforte sa konal Trojčarodejnícky turnaj, v ktorom v troch kolách súťažili traja reprezentanti troch rôznych škôl. Z Durmstrangskej akadémie bol vybraný Viktor Krum, z Beauxbatonsu Fleur Delacourová a šampiónom Rokfortu bol Cedric Diggory. Záhadne však bol do Turnaja zapojený aj Harry ako štvrtý reprezentant, čo si nikto nevedel vysvetliť.
  Šampióni mali v prvej úlohe čeliť hroznému drakovi a ukradnúť mu spod nôh zlaté vajce. Harry sa okrem iného musel vysporiadať s tým, že s Ronom sa neustále hádali a nakoniec povýšenecky zavrhli akúkoľvek komunikáciu. Po prvej úlohe však všetko dobre dopadlo a Ron s Harrym sa uzmierili.
  Pred tým, ako sa konala druhá úloha, sa na škole konal vianočný ples. Napriek Ronovi a Harrymu, ktorí sa cítili nesmierne trápne a strpčovali svojej priateľke večer, Hermiona vyrazila každému dych; jej partnerom bol totiž Viktor Krum. Samozrejme, že Harry a Ron ju začali obviňovať z „velezrady“, no onedlho nato sa už Harry musel spamätať, ak chcel prejsť cez druhú úlohu. S tou mu pomohol profesor Moody, a tak Harry úspešne prežil jazero plné príšer a nástrah, ktoré sa mu pokúšali zabrániť v plnení druhej úlohy – získaní svojho „čaríka“ a vyslobodení ho spod vodnej hladiny.
  Treťou úlohou bolo prejsť cez labyrint, vyhnúť sa rôznorodým nástrahám a získať Trojčarodejnícky pohár. Nešťastnou náhodou sa Harry a Cedric dostali k poháru v rovnakom čase a pohára sa dotkli naraz. Netušili však, že je to prenášadlo a ocitli sa na napohľad prázdnom cintoríne. Cedrica však vzápätí zavraždil Peter Pettigrew a Harry sa stretol zoči-voči Temnému pánovi. Tomu sa síce podarilo opäť povstať, no nevyšla mu jeho druhá časť plánu – zabiť Harryho. Harry mu utiekol spomedzi prstov a oznámil svetu, že Voldemort sa vrátil. Napokon sa zistilo i to, že profesor Moody bol v skutočnosti niekým úplne iným – Bartemiusom Crouchom mladším, jedným z najvernejších sluhov Temného pána. Skutočný Moody bol vyslobodený zo zajatia drevenej skrinky, školský rok sa skončil a Harry sa v obavách z toho, čo sa bude diať v nasledujúcich rokoch pobral naspäť k Dursleyovcom, kde bude musieť najprv prežiť dva dlhé mesiace ďaleko od aktualít zo sveta, do ktorého patrí – zo sveta čarodejníkov.