Preskočiť na obsah

Harry Potter a Tajomná komora

  Lord Voldemort zabil rodičov malého Harryho ale pokus o zabitie dieťaťa zmizol. Na tisovej ulici sa objaví Albus Dumbledore riaditeľ Bradavickej školy čarodejníctva a čarodejníctva. Tam sa stretne s Minervou McGonagallovou. Dumbledore hlási že je nútený opustiť sirotu s mudlami non-mágov – Petúnie a Vernon Dursley. Rubeus Hagrid prichádza na magický motocykel s Harrym. Chlapcove čelo krvácalo od nuly vo forme blesku – všetko čo zostalo z smrtiaceho kúzla Voldemorta.
  Ďalších 10 rokov žije Harry Potter vo veľmi nepriaznivom prostredí jeho strýko a teta ho nenávidia a jeho syn Dudley ho neustále bije. Harry žije v malej skrini pod schodmi. Jedného rána Harry uvidí v e-maile adresovaný list ale Vernon Dursley mu nedovolí otvoriť sa. Keď listy začali doslova premôcť dom Vernon sa rozhodol naliehavo priviesť svoju rodinu na odľahlé miesto kam sa nemôže dostať žiadny poštár.
  V skrytej chate na vrchole útesu oslavuje Harry svoje 11 narodeniny. O polnoci vypuknú dvere budovy Hagrid. Povie Harrymu že je čarodejník. List obsahuje pozvanie do Bradavskej školy zoznam potrebných pomôcok na štúdium a lístok na vlak. Spolu so svojím novým priateľom navštevuje Harry kúzelné obchody a banku z ktorej si Hagrid vyberie balík. Na Rokforte Express sa Potter stretne s Ronom Weasleym a Hermionou Grangerovouktorí sa neskôr stali jeho najlepšími priateľmi. Všetci išli na chrabromilskú fakultu. Ale v škole boli dvaja ľudia, ktorí nenávideli Harryho – učiteľa elixírov, Severusa Snapea a spolužiaka zo Zmijozelu Draca Malfoya.
  Harry a jeho priatelia zistia že škola udržiava kameň filozofa ktorý poskytuje nesmrteľnosť a bohatstvo a Voldemort sa za to snaží. Na konci školského roka sa ukázalo že duša Temného pána sa presťahovala za profesora ochrany pred temnými silami – profesora Quirrella. Bol to on, ktorý sa celý rok snažil dostať svoj drahocenný kameň k svojmu pánovi. Nemohol sa však dotknúť chlapca, pretože Lily Potterová zomrela na ochranu svojho syna a poskytla mu silnú ochranu. Quirrell sa obráti na popol a Dumbledore zničí kameň filozofa.V škole mágie nastávajú hrozné tragédie – niekoľko študentov, mačka a duch upadnú do omámenia. Na stenách školy sú nápisy zrejme napísané krvou.
  ajú určitú Tajomnú komoru. Profesor McGonagall hovorí študentom, že škola bola založená štyrmi čarodejníkmi, ktorých mená dali mená
  V škole mágie nastávajú hrozné tragédie – niekoľko študentov, mačka a duch upadnú do omámenia. Na stenách školy sú nápisy zrejme napísané krvou. Učitelia sa obávajú, že škola sa bude musieť zatvoriť. Nápisy na stene spomínajú určitú Tajomnú komoru. Profesor McGonagall hovorí študentom, že škola bola založená štyrmi čarodejníkmi ktorých mená dali mená štyrom existujúcim fakultám. Jeden zo sprievodcov Salazar Slizolin sa hádal so zvyškom a podľa legendy opustil miestnosť v škole s hrozným stvorením ktoré mohlo človeka okamžite zabiť.