Preskočiť na obsah

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

  Cez letné prázdniny je Harry Potter opäť u svojich „obľúbených“ príbuzných, Dursleyovcov a hoci sa zdalo, že prázdniny sa skončia bez problémov, nestalo sa tak. Všetky televízne stanice jedného dňa odvysielali oznam o pátraní po veľmi nebezpečnom zločincovi Siriusovi Blackovi a aby to nebolo málo, k Dursleyovcom prišla na návštevu protivná teta Marge. Harry sa k nej snaží byť úctivý, no zrážka visí stále vo vzduchu ako ticho pred búrkou. Keď teta Marge urazí otcovu pamiatku, Harry to už nevydrží, začaruje tetu a utečie z domu. Len vtedy sa však dozvedá, že zločinec na úteku ide práve po ňom…
  Tretí diel J. K. Rowlingovej Harry Potter a Väzeň z Azkabanu sa opäť začína prázdninami u Dursleyovcov. Tieto prázdniny však Harry strávil najmä v Šikmej uličke. Dursleyovcov totiž navštívila teta Marge, ktorej robilo nesmiernu radosť tyranizovať Harryho. Ten potom neúmyselne svoju tetu nafúkol, a preto radšej utiekol z domu. Rytierskym autobusom sa dostal do Deravého kotlíka, kde naňho už čakal minister mágie Kornelius Fudge a snažil sa Harrymu dohovoriť. Do Deravého kotlíka neskôr zavítali aj Weasleyovci, ktorí sa tiež správali akosi čudne, čo Harry nevedel pochopiť do chvíle, kým sa nedozvedel, že istý zločinec menom Sirius Black, ktorý nedávno utiekol z Azkabanu (čarodejníckeho väzenia), ide práve po ňom. Harrymu nezostalo nič iné, len byť stále pod ochranou čarodejníkov.
  Keď sa vrátil do Rokfortu, celá škola už bola obkľúčená dementormi, ktorí strážili školský pozemok. Dementori sú tvory, ktoré z ľudí vysávajú všetko šťastie a pripomínajú im ich najhoršie spomienky. Najmä na Harryho to pôsobilo zvlášť nepríjemne. Počas školského roku sa však vďaka novému profesorovi obrany proti čiernej mágii – prof. Lupinovi – naučil, ako sa proti nim brániť. Medzitým Harry začal chodiť aj na dva nové predmety: veštenie, ktoré učila profesorka Trelawneyová a starostlivosť o zázračné tvory s novovymenovaným profesorom Hagridom, na ktorého prvej hodine sa Draco Malfoy vlastnou vinou zranil. To dostalo Hagrida do problémov, ktoré sa s ním ťahali počas celého roka. Ministerstvo mágie našťastie usúdilo, že Hagrid nie je ako profesor nebezpečný, no zviera (hipogrif Hrdozobec), ktoré spôsobilo zranenie, malo byť odsúdené na smrť. Rovnako nudné ako Hagridove nasledovné hodiny, bolo aj veštenie, ktoré po polroku Hermiona vyškrtla zo svojho už beztak preplneného rozvrhu.
  Približne v tej dobe sa Sirius Black dostal do chrabromilskej klubovne a do chlapčenských spální, kde sa údajne snažil napadnúť Rona. Takže obeťou vraha už nebol slávny Harry Potter, ale jeho kamarát. Samozrejme, Ronovi sláva tak stúpla do hlavy, že scenár onoho napadnutia sa menil tak často, ako ho Ron s chuťou každému líčil. Nikto však nechápal, prečo sa vrah nakoniec rozhodol zmeniť obeť.
  Napokon však Harry, Ron a Hermiona prišli na zúbok záhady okolo Siriusa Blacka. Pri poprave Hrdozobca sa totiž udialo mnoho vecí naraz a všetci traja sa dostali do Škriekajúcej búdy, obávaným miestom v čarodejníckej dedine, v Rokville. Tam zistili, že ich profesor Lupin je vlastne vlkolakom a že Sirius Black bol najlepším priateľom Harryho otca, rovnako ako Harryho krstným otcom. Black bol taktiež animágom (človekom, ktorý sa môže premeniť na zviera) a na prekvapenie, nechcel zabiť Harryho, ani Rona, ale Ronovho potkana Prašivca. Vysvitlo, že Prašivec je človekom-animágom a navyše sluhom lorda Voldemorta, Petrom Pettigrewom.
  Sirius im všetko rozpovedal a preukázal tým svoju nevinu, ktorú však nemal ako dokázať. Peter Pettigrew im totiž utiekol a Siriusa chytili pri Rokforte dementori. Sirius bol uväznený na Rokforte a mali si po neho prísť pracovníci z Ministerstva mágie, no Harry a Hermiona sa vrátili v čase, zabránili smrti Hrdozobca a vyslobodili aj Harryho krstného otca. Ten ušiel na Hrdozobcovi ďaleko od Ministerstva mágie, dementorov, Rokfortu a vôbec celej civilizácie a Harry sa opäť musel vrátiť k svojim otravným no nie už však jediným príbuzným.