Preskočiť na obsah

Harry Potter a väzeň z Azkabanu, J. K. Rowlingová ISBN 978-80-551-7540-9

  Túto knihu som si vybral preto, lebo som videl filmy a veľmi ma zaujali. Počul som, že kniha má bohatší dej a chcel som to otestovať. Dej sa odohráva v čarodejníckom svete a v Londýne v minulom storočí. Témou je naprávanie krívd minulosti. Hlavnou postavou je Harry Potter. Je dobrý v čarovaní a má talent na jazdenie na metle. Je milý a stojí si za svojím. Je veľmi odvážny, keďže sa postavil obávaným Dementorom: „Nezastal, nemal kedy rozmýšľať. Strčil ruku za výstrih habitu, vytiahol prútik a zreval: „Expecto patronum!‘“ (strana 264)
  Vedľajšou postavou je Sírius Black. Je to animágus, to znamená, že sa vie premeniť na zviera, konkrétne psa. ˇVeľa rokov strávil neprávom v čarodejníckom väzení. Kedysi pomáhal zlému čarodejníkovi Voldemortovi.
  Harry žije u svojich príbuzných, ktorí sa volajú Dursleyovci. Sú na neho veľmi zlí, pretože Harry je čarodejník a oni sú muklovia, čiže obyčajní ľudia. Myslia si, že čarodejníci sú obludy. Jedného dňa k Dursleyovcom prišla istá príbuzná. Ohovárala Harryho rodičov. Harryho to náramne rozzúrilo a nafúkol ju ako balón. Strýko Vernon mu kázal vrátiť ju do pôvodnej podoby, ale Harry to nechcel urobiť.
  Na druhý deň sa Harry stretol so svojimi priateľmi Ronom a Hermionou. Harry sa s nimi vybral do Šikmej uličky, kde si Hermiona kúpila kocúra menom Krivolab. Ronov otec mu porozprával, že z väzenia Azkaban utiekol vrah Sírius Black. Povedal mu o tom, ako Sírius Black zabil čarodejníka Petra Pettigrewa a že ministerstvo si neželá, aby mu prezradil, že Sírius sa snaží zabiť aj Harryho.
  Priatelia spolu odcestovali do svojej školy – Rokfortu. O pár dní sa konal prvý výlet do blízkej dediny. Harry tam nemohol ísť, lebo mu Dursleyovci nedali písomný súhlas. Harry tam túžil ísť, a tak si obliekol neviditeľný pláž a vybral sa tam potajomky. Keď už tam bol, zbadal ministra mágie. Zaujímalo ho, čo tam robí, a tak šiel za ním do hostinca. Vošiel za ním do tajnej miestne a vypočul si rozhovor profesora Dumbledora, riaditeľa Rokfortu a ministra mágie. Tam Harry počul, že Sírius Black vydal Harryho rodičov Voldemortovi, obávanému čarodejníkovi, ktorý ich zabil. Dozvedel sa aj, že Sírius je jeho krstný otec. Harry bol z toho veľmi smutný a prisahal, že Síriusa sám zabije. Keď ale Sírius Black našiel a vlákal ho do starého domu, Harry si myslel, že ho chce Sírius zabiť.
  Ukázalo sa však, že Ronov potkan Prašivec bol celý čas vlastne Peter Pettigrew, ktorý predstieral svoju smrť. Ukázalo sa aj, že to Peter Pettigrew udal Harryho rodičov Voldemortovi. Stačilo by postaviť Petra Pettigrewa na súd a Sírius by mohol žiť s Harrym navždy. Ale Peter P. utiekol a Síriusa chytili Dementori. Našťastie sa Harrymu, Ronovi a Hermione podarilo dostať Síriusa preč a pomohli mu utiecť.
  Harry ale stále čaká, kým budú môcť očistiť Síriusove meno a nebude musieť viac žiť s Dursleyovcami. Na konci školského roka však Harry nešiel už ku svojim príbuzným, ale k rodičom kamaráta Rona. Kniha ma naučila, že nie je vždy pravda to, čo sa vraví. Už sa teším na štvrtý diel a ďalšie dobrodružstvá.