Preskočiť na obsah

Harry Potter (autorka J.K. Rowlingová)

    Príbeh Harryho Pottera a osudy mladého čarodejníka Harryho od dospievania až po dospelosť. Je sirota. Po smrti rodičov žije s nepríjemnými príbuznými Dursleyovcami. Taja mu pôvod ako čarodejníka. Keď má jedenásť rokov, dozvie sa, že je slávny a mocný čarodej, jeho rodičov zabil Lord Voldemort, Harry prežil s jazvou na čele. Harry je prijatý na Bradavickú školu čarodejníkov a čarodejníc, kde spoznáva priateľov – Ronalda Weasleyho a Hermionu Grangerovú. Postupne sa Harryho príbeh stáva komplikovanejším. Voldemort sa snaží získať neobmedzenú moc a ovládnuť svet kúziel. Harry a jeho priatelia čelia mnohým prekážkam. Príbeh je o boji medzi dobrom a zlom, o priateľstve, oddanosti a nádeji. Je to príbeh o výnimočnosti, výzvach a raste každej postavy, a je to príbeh, ktorý oslovuje ľudí všetkých vekových kategórií svojou univerzálnou tematikou a dojímavými postavami.
    Harry Potter je séria fantasy kníh od britskej autorky J.K. Rowlingovej. Každá kniha v sérii ponúka nové dobrodružstvá, zápletky a odhalenia, ktoré zasahujú do Harryho osobného života aj osudu celého čarodejníckeho sveta. V diaľke medzi stránkami ožívajúcimi rozprávkovými zvukmi kúziel a vôňou starobylej pergamenovej stránky, som objavila neopísateľný svet – svet Harryho Pottera. Keď som sa prvýkrát ponorila do jeho stránok, nevedela som, že ma čaká cesta, ktorá prekročí hranice môjho vyšinutého predstavivého sveta. Každá veta bola písaná tak majstrovsky, že slová sami o sebe sa zdali kúzelné. Harryho odvaha, Ronova vernosť a Hermionina múdrosť sa stali pre mňa viac, ako len fiktívnei vlastnosti postáv – stali sa príkladom, ktorý som chcel nasledovať aj v reálnom živote. Ich priateľstvo pretrvalo všetky skúšky a ich dobrodružstvá ma naučili, že aj v najtemnejších časoch je možné nájsť svetlo, ak máte svojich priateľov po boku. Dnes, roky po tom, čo som otvorila svoju prvú knihu o Harrym Potterovi, sa cítim ako čarodejníčka, ktorá sa vždy môže vrátiť do svojho domova – do sveta, kde sa kúzla stávajú skutočnosťou a priateľstvo je najväčším pokladom. A tak sa opäť a opäť vraciam k týmto knihám, aby som našľa útechu, inšpiráciu a nádej vo svete, ktorý J.K. Rowlingová tak majstrovsky vytvorila.
    Pre mňa je Harry Potter viac ako len séria kníh – je to sprievodca životom, ktorý ma učil hodnoty, ktoré sú naozaj dôležité. A preto sa vždy budem vracať k jeho stránkam, aby som znovu objavila ten magický svet, ktorý ma naučil, že v každom z nás sa skrýva niečo výnimočné.