Preskočiť na obsah

Harry Potter-J.K.Rowling

    Harry Potter je séria fantasy kníh napísaná britskou autorkou J.K. Rowlingovou. Hlavným dejom je príbeh mladého čarodejníka Harryho Pottera a jeho dobrodružstvá v kúzelníckom svete. Prvá kniha s názvom Harry Potter a Kameň mudrcov, kde objavuje svoje nadprirodzené schopnosti a zisťuje, že je slávny vďaka udalosti, ktorá sa udiala, keď bol ešte bábätkom – prežil útok temného čarodejníka Lorda Voldemorta, ktorý ho zanechal s jazvou na čele a s udeleným titulom „Chlapec, ktorý prežil“.
    S postupom série sa Harry a jeho verní priatelia Ron Weasley a Hermiona Granger zúčastňujú mnohých dobrodružstiev, zatiaľ čo čelia rôznym hrozbám, vrátane Voldemorta a jeho stúpencov, smrťožrútov. S každým ďalším dielom série sa zväčšuje zložitosť príbehu a odhaľuje sa viac o minulosti postáv a o kúzelníckom svete ako celku.
    Séria Harry Potter je známa svojou bohatou fantáziou, dobre vymysleným svetom kúzelníkov a jeho históriou, ako aj rôznymi témami ako priateľstvo, odvaha, láska, a boj proti zlu. Knihy získali obrovskú popularitu a získali si verných fanúšikov po celom svete.