Preskočiť na obsah

Hobbit: John Ronald Reuel Tolkien

    Táto kniha opisuje dobrodružnú výpravu hobbita Bilba Lazníka a trinástich trpaslíkov. Tí sa snažia získať späť svoje trpasličie kráľovstvo Erebor a s ním aj jeho neopísateľné poklady. Tie im ukradol drak Smaug, ktorý sa usadil na Hore Erebor. Knihu som začal čítať, lebo som raz v televízii videl krátku časť z filmu. Ja osobne mám veľmi rád stredovek, rytierov a čarodejníkov a preto sa mi tento príbeh hneď zapáčil. Taktiež môj brat začal počúvať rozhlasovú hru a potom som už bol načisto presvedčený, že si túto knižku musím prečítať.
    Čítanie je veľmi napínavé a celý príbeh je veľmi dobrodružný a naplnený epickými scénami, ktoré som čítal s úžasom. Svet Hobbita je veľmi podobný tomu nášmu, a preto vôbec nie je ťažké predstaviť si ho. Aj keď sa to sprvu nemusí zdať, no pri pozornejšom čítaní kniha zanecháva mnohé ponaučenia. Jedno z hlavných ponaučení je zároveň i názor samotného autora, ktorý nám chce pomocou tejto knihy povedať: ,,Keď jedna vojna skončí, príde druhá a omnoho horšia než tá predošlá.“ Je to pravda a celý príbeh je na tom aj založený. Napríklad kvôli určitým udalostiam sa v príbehu odohrala Bitka piatich armád. Po nej sa začala vojna o Prsteň, ale to už patrí do príbehu Pána prsteňov, ktorý nasleduje po tejto knihe. Mali by sme sa nad tým zamyslieť a nevytvárať medzi sebou zbytočné konflikty. Táto myšlienka sa my najviac páčila kvôli jej pravdivosti a ponaučeniu.
    Kniha vo mne zanechala mnoho emócií. Sú tu aj momenty, keď trpaslíci s Bilbom bojujú o holý život. Vtedy som bol plný napätia a vyvolávalo to v o mne strach o hlavné postavy. V určitých pasážach príbehu sa vo mne objavil aj smútok. Ten ma však vďaka vtipnej atmosfére deja rýchlo opustil.
    Celkovo by som knihu ohodnotil ako výborný fantasy príbeh.
    Odporučil by som ju všetkým ľuďom, ktorí zbožňujú dobrodružstvá a chvíle napätia.