Preskočiť na obsah

Hobit – J.R.R. Tolkien

  „Hobit“ je kniha rozprávajúca príbeh Bilba Bublíka, hobita, ktorý žije pohodlným životom v pokojnej krajine Vreckán. Bilbov život bez ničoho zaujímavého sa úplne zmení, keď k jeho prahu dorazí múdry čarodejník Gandalf a skupina trinástich trpaslíkov vedená Thorinom.

  Hľadajú Bilbovu pomoc pri znovuzískaní svojej domoviny, Osamelej hory, pred zúrivým drakom Smaugom, ktorý vyhnal trpaslíkov z ich kráľovstva a nahromadil ich poklad. Bilbo, ktorý spočiatku váhal a bránil sa opustiť svoj útulný domov, je nakoniec presvedčený, aby sa zapojil do pátrania ako zlodej skupiny.

  Spoločne sa vydávajú na nebezpečnú cestu naprieč Stredozemou, pričom sa stretávajú s trolmi, škriatkami, elfmi a inými fantastickými bytosťami. Bilbo dokazuje svoju hodnotu ako člen spoločnosti, využíva svoj dôvtip a vynaliezavosť, aby prekabátil protivníkov a prekonával prekážky.

  Jedno z najvýznamnejších stretnutí na ich ceste je s Glumom, tvorom poškodeným silou jedného prsteňa. Bilbo objaví prsteň v Glumovej jaskyni a prostredníctvom hry hádaniek utečie so svojím životom. Bez toho, aby o tom Bilbo vedel, prsteň má veľkú moc a bude hrať kľúčovú úlohu v budúcich udalostiach.

  Keď sa približujú k Osamelej hore, spoločnosť čelí stupňujúcemu sa nebezpečenstvu, vrátane uväznenia lesnými elfmi a potýčky s obrovskými pavúkmi v temnom lese Temného hvozdu. Napriek výzvam im Bilbova odvaha a vynaliezavosť pomáhajú vytrvať.

  Po dosiahnutí Osamelej hory trpaslíci s Bilbovou pomocou preniknú do Smaugovho brlohu. V odvážnej konfrontácii zapojí Bilbo draka do rozhovoru a prefíkane z neho vyvodí slabosť v Smaugovom brnení. S pomocou drozda prepošle Bilbo túto informáciu Bardovi , mužovi z jazerného mesta, ktorý zabije draka dobre miereným šípom.

  Keď je Smaug porazený, objavuje sa nová hrozba, keď súperiace frakcie súperia o kontrolu nad pokladom v Osamelej hore. Nasleduje bitka piatich armád, elfovia, trpaslíci, muži, škriatkovia a wargovia sa zbiehajú v krutom konflikte. Uprostred chaosu Bilbo opäť demonštruje svoju statočnosť a pomáha svojim priateľom a spojencom v boji.

  Nakoniec je v regióne obnovený mier a Thorin si znovu získa svoje právoplatné miesto kráľa pod horou, než podľahne svojim zraneniam. Bilbo sa vracia do Vreckán, navždy zmenený svojimi dobrodružstvami a zisťuje, že aj keď možno odišiel hľadať poklad, skutočne získal množstvo skúseností a celoživotných priateľstiev.

  „Hobit“ končí Bilbovým návratom do Kraja, kde uvažuje o svojej ceste a lekciách, ktoré sa naučil. Vďaka svojej odvahe, súcitu a húževnatosti sa Bilbo Bublík javí ako hrdina sám o sebe a dokazuje, že aj tie najmenšie stvorenia môžu dosiahnuť veľkosť vo svete plnom mágie a zázrakov.