Preskočiť na obsah

Hraj fér – Enja Rúčková

    Predstav si, že si dievča, ktoré sa muselo odsťahovať z mesta na vidiek zo dňa na deň. Ďaleko od svojich kamarátov, na dedinu k svojej babke. Na tento život si nevieš zvyknúť, keďže si odmala vyrastala v meste obklopená jeho ruchom. Bola si zvyknutá, že máš kamarátov nablízku, obchod na každom kroku a byt, kde sa netreba starať o nájom. Ten platí otec. Ťažko si tu zvykáš, keďže tu nikoho nepoznáš, iba zriedka kamaráta z detstva Jorika. S ním však nemáš náladu sa vídať. Áno, zažili ste veľa spoločného, ale to nič nemení na tom, že ťa vymenil za kamarátov na strednej a začal ťa ignorovať. Tak presne toto je život mladej Alexis. Ale poďme na to pekne poporiadku.
    Autorka tohto príbehu Enja Rúčková je známa ako kráľovná dievčenský románov, a to aj napriek tomu, že sama na seba je veľmi kritická. Nie je sa čomu čudovať, sama som si to overila. Okrem príbehu Hraj fér mám doma aj inú knižku Žuvačkový kráľ. Túto som ešte nečítala, ale veľmi sa na ňu teším. Autorka si získava svoje čitateľky napätosťou deja prekvapuje zvratom udalostí a ešte väčšou realitou dnešného sveta v príbehoch o prvých láskach v škole, problémoch doma či medzi kamarátmi. Jednoducho dnešný svet teenagerov. Ďalšie jej známe romány sú Most kolibríkov, Čo koho do toho, Očistný debakel a viaceré iné, ktoré budú mať v budúcnosti u mňa určite svoje miesto.
    Hraj fér je románom pre dospievajúce dievčatá, ktoré si v snoch predstavujú tú pravú a krásnu lásku. Každá má však rôzne predstavy o tom, ako by taká pravá láska mala vyzerať. Autorka ju demonštruje na svojich postavách Jorikovi, ktorý každej pomotá hlavu, a Alexis, naivnej dievčine, ktorej každý bráni v jej osobnom rozvoji. Autorka zobrazila svojich hrdinov ako protiklad, ktorý by sa mal podľa povedačiek priťahovať. Ako to však býva zvykom, niečo sa stane, aby láske nebolo dožičené. Po desiatich rokoch sa však cesty našich hrdinov znovu spoja a už im nič nemôže brániť, aby zachránili to, čo predtým udupali. Až na tvrdohlavosť, výčitky, spomienky, klamstvá a z toho nevzniká nič iné než ešte väčšia túžba po tom druhom, ale s neistotou toho, čo bude ak? Vy, čo ste v mojom veku, veľmi dobre viete, aký ohromne ťažký je život nás teenagerov. Neustále po nás niekto niečo chce a ideálne ihneď. Či už ide o rodičov, učiteľov alebo vychovávateľov. My máme samozrejme svoj svet a radi by sme si ho už riadili sami. Stretávame prvé lásky, s ktorými sa obávame najskôr rozprávať, a potom zistíme, že sú vlastne celkom fajn a radi ich budeme mať pri sebe na dlhú dobu, ideálne do konca svojho života. Ale taktiež tu je aj druhá možnosť, a to tá, že ich veľmi rýchlo pošleme do kelu. Pripadá vám tento scenár známy ako život dnešného teenagera? Áno, tak presne takýto život má hlavná hrdinka knihy Hraj fér, a tou je Alexis. Aby toho nebolo málo, prišla o svoju najdrahšiu kamarátku, ktorá býva v meste. Hraj fér ti odporúčam ako oddychové čítanie. Ak máš rada Enjin štýl písania, tak určite siahni aj po tejto knihe. Je to krásny, ale hlavne silný príbeh lásky medzi dvoma odlišnými osobami, ktorý sa nesie až do samej budúcnosti. Knihu mám prečítanú dvakrát a chystám sa na tretí. Napínavosť, láska, sklamanie a nenávisť vás jednoducho ťahajú späť.